logo Silvarium tisk

Nekula: Lesy ČR budou v příštích 6 letech potřebovat 50 miliard Kč na investice

Video z tiskové konference uvnitř článku. Lesy ČR budou v příštích pěti až šesti letech potřebovat na obnovu cest a pěstební činnost 50 miliard korun. Na tiskové konferenci v Praze k výsledkům lesního hospodářství to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl také, že průměrný hospodářský výsledek vlastníků lesů byl loni velmi dobrý - a to hlavně díky růstu cen dříví. 

Foto: redakce Foto: redakce

Na obnovu cest, které jsou ve špatném stavu kvůli těžbě, potřebuje podle Zdeňka Nekuly podnik na dalších šest let zhruba 20 miliard Kč a na pěstební činnosti asi 30 miliard Kč. Nekula zmínil, že stále se uskutečňují diskuse o státním rozpočtu na příští rok. „Moje pozice je, aby co nejvíce prostředků, které vygenerují Lesy ČR, zůstávalo v lesích a resortu ministerstva zemědělství, abychom investovali do obnovy krajiny, lesů a infrastruktury,“ řekl.

Pro letošní rok je avizován odvod do fondu zakladatele cca 3,8 mld. Kč. Již dříve s odvody vyjádřily nesouhlas odborové organizace působící u státního podniku, které vnímají odvod finančních prostředků negativně a jako nedodržení programového prohlášení vlády ČR.

Státní podnik Lesy České republiky v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. V růstu zisku se především odrazily vyšší ceny dřeva a větší prodej dřeva ve vlastní režii podniku. Tržby Lesů ČR vzrostly o 56 procent na 9,4 miliardy korun z 6,1 miliardy korun před rokem. Státní podnik v roce 2023 předpokládá se snížení objemu těžby a pokles hospodářského výsledku vlivem předpokládaného poklesu zpeněžení.

Obchod s dřívím


Zdroj: LČRZdroj: LČR

Provozní ukazatele


Zdroj: LČR

Hospodářský výsledek vlastníků lesa (včetně příspěvků na hospodaření v lesích) (Kč/ha)

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

K průběhu výběru generálního ředitele Lesů ČR se na konferenci vyjádřil náměstek pro řízení Sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář: „Výběr generálního ředitele má na starost externí firma a probíhá podle nastaveného harmonogramu. V první fázi bylo přihlášeno 21 uchazečů, do druhého užšího kola jich postoupilo šest, kteří byli vyzváni, aby do konce měsíce zaslali svoji koncepci (hospodaření státního podniku). V příštím měsíci proběhne jednání před komisí, jednou formou bude zkouška manažerských dovedností. A ke konci října bychom měli dostat doporučení na nového generálního ředitele."

TZ MZe, LČR

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+13 # Starý 2022-09-21 14:09
Kecy a kecy a záměna se zemědělstvím.
Pokud v jednom roce stoupnou ceny dřeva, platí vesměs pro velké vlastníky a LČR, tak ti mají možnost vydělat, ale stejně jde o zisk rozpočítatelný na minimálně 80-100 let.
Při pohledu na těžby, kdy mizí jedle, duby, buky, a další hodnotné dřeviny, samozřejmě i smrk z pozemků LČR, a úměrně tomu se množí holiny a různě znehodnocené obrovské plochy lesa, kdy v mém okolí je u LČR datuji 1-12 let zpět, tak jde o pěkný blud. ZALESNIT NESTAČÍ, MUSÍ SE I ZAJISTIT !!, ale toto již naši vysocí manažeři neznají, a soudí jak u zemědělců, že příští rok to dožene.
A malí vlastníci, kteří přišli v době nejvyšší nouze dost často o vše ať ještě ze svých daní dotují dojičku - STÁT, který neumí držet jak ceny energií, tak obce, které zvyšují daně z nemovitostí a dále tak dojí vlastníky lesů.
Kdy už se lesnický sektor ozve??
A kecy p. ministra - peníze z lesů do krajiny, to ať řeší Mžp z peněz vydělaných z chráněných území, třeba Šumavy, kde tak úporně těží a prodávají dřevo.

Ostatně zní to jak Fialovi sliby před volbami.

TAKTO JSTE MALÝM VLASTNÍKŮM SLIBOVALI NÁHRADY, KDY SKORO ZADARMO PRODÁVALI A ZPRACOVÁVALI DŘEVO ZA SVÝCH LESŮ A TY JSTE NAPŮL ZKRÁTILI !!

PAMATUJETE PÁNI ZHŮRA !!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3683

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2043

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1937

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1692

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Zobrazení: 1616

Nestátní vlastníci lesů se prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ohradili proti...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1462

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě