logo Silvarium tisk

Odborníci chtějí urychlit ochranu lužních lesů u Dyje

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti, které se přezdívá Moravská Amazonie, by se měla stát chráněnou krajinnou oblastí. 

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Podle odborných společností, které zastupují 9 000 členů, se stav lokality ale stále zhoršuje, požadují co nejrychlejší vyhlášení sítě maloplošných zvláště chráněných území. Společnosti o tom  informovaly v tiskové zprávě. MŽP podle vyjádření pro ČTK nyní vyhodnocuje v připomínkovém řízení návrhy k vzniku Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a Národní přírodní památky Soutok. Vyhlášeny budou nejdříve v lednu příštího roku.

Společné prohlášení přijali botanici, entomologové, ekologové, ornitologové, ochránci netopýrů a motýlů, herpetologové a mykologové:

Společné prohlášení odborných společností k problematice ochrany jihomoravských luhů

 „Rychlé zajištění funkční ochrany Soutoku formou přírodních rezervací a památek a chráněné krajinné oblasti tak, jak je navržena, je naprosto nezbytné, abychom mohli zachovat jeho jedinečné přírodní hodnoty. Na potřebě ochrany lužních lesů se shodují odborníci napříč obory. Soutok je území takových kvalit přírodních i kulturních, že nutnost jeho ochrany vidí jasně i veřejnost,“ uvedl Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

O ochraně lužních lesů se jedná podle odborníků už půl století. Po roce 2000 tu měla vzniknout chráněná krajinná oblast. V roce 2011 vláda rozhodla, že zde má být vyhlášena řada menších chráněných území. Návrh jejich soustavy existuje od roku 2014. V programovém prohlášení vlády z roku 2022 je uveden národní park, teď je v přípravě chráněná krajinná oblast.

„Vyhlašování CHKO je komplexní záměr, proto musí zároveň běžet vyhlašování přírodních památek a rezervací. Krajský úřad Jihomoravského kraje loni v prosinci vyhlásil tři menší rezervace, další je těsně před vyhlášením. Ministerstvo životního prostředí ale s vyhlašováním národních přírodních rezervací a památek z nepochopitelných důvodů otálí. Zatím nejsou vyhlášeny ani národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a národní přírodní památka Soutok, záměr na jejich vyhlášení přitom MŽP oznámilo už v letech 2019 a 2020. Záměr na vyhlášení dalších území nebyl ani ohlášen. Příroda Soutoku tak stále efektivně chráněná není,“ uvedl předseda České společnosti pro ekologii David Storch.

Podle mluvčí ministerstva Veroniky Krejčí úřad intenzivně usiluje o zvýšenou ochranu této unikátní přírody a počátkem dubna poslalo návrhy vyhlášek na vyhlášení Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a Národní přírodní památky Soutok do meziresortního připomínkového řízení. „V případě Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy přišlo 27 připomínek od deseti připomínkových míst. V případě Národní přírodní památky Soutok bylo připomínek 46 od dvanácti připomínkových míst. V tuto chvíli MŽP vypořádává všechny výše uvedené připomínky,“ uvedla. Vzhledem k obsahu některých připomínek ministerstvo předpokládá, že obě zvláště chráněná území budou vyhlášena nejdříve k 1. lednu 2025.

Chráněná krajinná oblast Soutok má mít rozlohu 120 kilometrů čtverečních. Lokalita je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. V roce 2018 tam byl popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent našich původních druhů ryb. Vyskytuje se tam také 250 druhů ptáků, z nichž tam 140 druhů hnízdí, jako například vzácný orel královský. Území je od roku 2003 součástí sítě mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy, náleží do evropské soustavy Natura 2000 a na seznam světového dědictví UNESCO. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí ČR.

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(3 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4723

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3976

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3578

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2926

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2466

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě