logo Silvarium tisk

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) odhadem více než 40 000 stromů. Ze tří polesí Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny), který v lesích MENDELU hospodaří, je nejvíce postiženo polesí Habrůvka. Následkem kalamity je pro veřejnost pohyb v těchto lesích nebezpečný. Podnik proto v nejbližších dnech požádá o vydání opatření obecné povahy – Vyloučení (zákaz) vstupu do lesa.

Foto: FB Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Foto: FB Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny

Bouře postupovala od jihovýchodu školního lesního podniku severovýchodním směrem. „Nejvíce postižená oblast se nachází mezi obcemi Křtiny, Habrůvka, Jedovnice, Bukovinka, Bukovina a zpět ve směru na Křtiny. Jedná se o polesí Habrůvka. V této nejpostiženější oblasti školního lesního podniku proto požádáme o vydání opatření obecné povahy – Vyloučení (zákaz) vstupu do lesa,“ popsal aktuální situaci Čestmír Šnoblt, vedoucí výrobního oddělení ŠLP Křtiny. Škody výrazně menšího rozsahu byly zjištěny na polesí Bílovice. Jedná se o oblast mezi Bílovicemi nad Svitavou a lokalitou Hády. V rámci polesí Vranov jsou poškozeny jen jednotlivé stromy.

Bouře se nad územím ŠLP, která se táhne od severu Brna až na Blanensko a má rozlohu 10 500 hektarů, zastavila a vytvořila vír. Kvůli tomu se poškození v různých typech porostů liší jak intenzitou, tak formou. Jde o vývraty, polovývraty, zlomy, napružené stromy, ulámané a popadané větve.

448927806 1287223829120924 8509769318168661183 nFoto: FB Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny

Výši způsobené ekonomické škody nedokáže podnik v současné době odhadnout, neboť míra mechanického poškození je rozdílná. 

Předběžné odhady ukázaly, že poškozeno je čtyřicet tisíc kubíků, což představuje pro podnik víc než půlroční těžební úkol. Kalamitní situace vznikla v nejnevhodnější dobu. Během zhruba šesti týdnů musíme zpracovat a umístit na trh smrkové dříví, aby nedošlo k namnožení kůrovcovitých brouků a k napadení stojících porostů. V době letních odstávek zpracovatelů smrku to bude obtížnější, normálně bychom v tomto období smrk vůbec netěžili. Bouře si nevybírala v typech porostů, nicméně největší poškození je jasně viditelné u stejnorodých porostů nejenom smrčin, ale i bučin. V nich totiž došlo k efektu, kdy vítr tlačil obrovské množství vody na koruny buků. Během necelé hodiny byl srážkový úhrn vyšší než 60 milimetrů,“ popsal míru a dopad škod Tomáš Vrška, ředitel ŠLP Křtiny.

V porostech poškozených bouří se nacházejí stromy, u nichž stále hrozí neřízený pád. Lesníci proto budou při zpracovávání ležících stromů zároveň vyhodnocovat, zda je potřeba z porostů odstranit i tyto částečně poškozené stojící stromy, zejména s ohledem na bezpečnost dělníků, kteří v těchto porostech pracují. Vlivem extrémní vodní eroze došlo také k silnému poškození některých lesních cest, jejich opravy budou probíhat až do příštího roku.

Na aktuální stav v lesích MENDELU upozorňují i výstražné cedule. Informace o vývoji situace veřejnost získá na sociálních sítích a webové stránce školního lesního podniku.

Podle TZ ŠLP Křtiny a ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(6 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2772

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2534

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2390

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2022

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1667

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1301

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě