Kabinet ještě může podobu rozpočtu do konce září změnit. Ministerstvo uvedlo, že ještě může dojít k drobným přesunům peněz mezi jednotlivými kapitolami, přičemž za zásadní považuje zajištění prostředků nestátním vlastníkům lesů nebo na projekty vodního hospodářství obcí a měst.
Na podporu agrárního sektoru by mělo podle návrhu směřovat přes 44,2 miliardy, letos částka dosahuje 37,8 miliardy, z toho většina peněz půjde na dotace Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, který administruje finanční podpory zemědělství z evropských a národních zdrojů.
Výdaje na podporu lesního hospodářství by měly příští rok klesnout na půl miliardy korun, letos resort hospodaří s částkou 2,1 miliardy. Nižší bude pro rok 2025 také podpora vodního hospodářství, oproti letošní podpoře ve výši 2,1 miliardy klesne na 1,8 miliardy. Neziskovým organizacím by měla směřovat stejná částka jako letos, tedy 40 milionů korun. Výdaje na výzkum, vývoj a inovace tvoří podle návrhu 1,1 miliardy a jsou o 7,6 procenta vyšší než v letošním roce.
Ministr zemědělství Marek Výborný bude chtít jednat například o možnostech využití prostředků z prodeje emisních povolenek. „Tyto peníze bychom rádi využili především na podporu nestátních vlastníků lesů. Důležité pro nás rovněž je, že součástí rozpočtu jsou přislíbené prostředky z národního rozpočtu pro zemědělce ve výši dvou miliard korun navíc,“ řekl mluvčí MZe Vojtěch Bílý.
V návrhu se zatím s výdaji na Společnou zemědělskou politiku (SZP), což je jednotná evropská politika v oblasti zemědělství, počítá s částkou 40 miliard korun, letos jde na SZP o sedm miliard korun méně. Na podporu venkova ze státního rozpočtu je v návrhu vyčleněno 10,5 miliardy a 7,9 miliardy tvoří podíl rozpočtu Evropské unie. Na platy je pro příští rok určeno 2,7 miliardy, oproti letošnímu roku je to zhruba o 260 milionů méně.
Ministerstvo financí: Návrh státního rozpočtu na rok 2025 počítá se schodkem 230 mld. Kč
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Mělo by tak pokračovat snižování deficitu, když na letošní rok je plánovaný 252 miliard korun a loni byl 288,5 miliardy korun. Rozpočtové příjmy vzrostou o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje stoupnou o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun.
Podle ČTK, red.