logo Silvarium tisk

Rusko zničilo přes 60 000 ha ukrajinských lesů v hodnotě téměř 360 mil. dolarů

Nezávislé protikorupční sdružení NGL.media na základě satelitních snímků prokázalo, že za dva roky války Rusové na jimi okupovaných územích zcela zničili více než 60 tis. ha lesů v hodnotě nejméně 14 mld. ukrajinských hřiven (přibližně 359,2 mil. USD). Tento minimální odhad zahrnuje pouze přímé škody, tj. hodnotu dřeva, které mohlo být ze zničených lesů získáno. Ztráty neberou v úvahu ekologické důsledky, jejichž náprava může být mnohem nákladnější.

Ilustrační foto: Agentura státních lesních zdrojů Ukrajiny (rok 2022) Ilustrační foto: Agentura státních lesních zdrojů Ukrajiny (rok 2022)

Ukrajinský národní přírodní park Svaté Hory je označován za jednu z nejvíce postižených přírodních oblastí v Doněcké oblasti, kde vojenské operace probíhají od začátku invaze a v jejichž důsledku bylo zničeno 80 % parku.

Bohužel nejvíce utrpěly jedinečné ekosystémy borových lesů rostoucích na křídách, které jsou pod ochranou Bernské úmluvy. Jedná se o velmi specifické ekosystémy s charakteristickou flórou, které se v Evropě již nevyskytují,“ vysvětlil Ivan Moisiienko, vedoucí katedry botaniky Chersonské státní univerzity.

Reliktní borovice Pinus sylvestris var. cretacea, která roste pouze na několika místech na březích řeky Severní Doněc, byla zařazena do mezinárodního Červeného seznamu IUCN jako zanikající druh.

Aktivně odlesňována je také Luhanská oblast, kde před válkou pokrývaly lesy pouze 11 % území. Tato oblast je převážně stepí a lesy zde mají důležitou funkci chránit před písečnými bouřemi, zadržovat vláhu a zabraňovat erozi půdy. V Charkovské oblasti je přibližně 40–45 % lesů zaminováno nebo poškozeno požárem.

V Chersonské oblasti, jedné z nejméně zalesněných oblastí na Ukrajině (5 %), byla značná část lesů postižena požáry, vojenskými útoky a odlesněním během okupace v roce 2022. Lesy byly těžce zasaženy v červnu 2023, kdy byla vyhozena do povětří Kachovská vodní elektrárna. Zaplaveno bylo téměř 55 tis. ha lesů na levém (východním) břehu řeky Dněpr.

Podrobná data a snímky naleznete v článku „To cut it all“ publikovaného na stránkách nezávislého protikorupčního sdružení NGL.media 

Podle ngl.media (8. 4. 2024), Markéta Medová

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4724

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3977

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3579

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2926

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2469

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě