logo Silvarium tisk

Seminář Lesní ochranné služby – zdroj informací o ochraně lesů pro vás

Chcete se dozvědět poslední novinky o zdravotním stavu našich lesů a invazních organismech, které je ohrožují? Přijďte 25. dubna na seminář Lesní ochranné služby do Průhonic. 

Foto: redakce Foto: redakce

Každý rok pořádá Lesní ochranná služba celostátní seminář LOS s mezinárodní účastí „Škodliví činitelé v lesích Česka“. Ten letošní, který se koná 25. dubna v Průhonicích, je kromě tradičního tématu o zdravotním stavu lesů zaměřen na Invazní organizmy z pohledu ochrany lesa.

Mimoto o situaci v ochraně lesů okolních států budou referovat přední zahraniční odborníci. Účastníci semináře tak získají ucelený obrázek stavu ochrany lesa ve střední Evropě.

Jsme přesvědčeni, že ve sdíleném prostoru lesního hospodářství, kdy lesy kontinuálně překračují naše vzájemné hranice, je s ohledem na jejich účinnou ochranu nutné sdílet také poznatky a informace.

Proč je seminář pro vás tak důležitý? Nikde jinde se nedozvíte poslední novinky o ochraně lesa v podmínkách probíhajících klimatických změn, které vám mohou pomoci dobře a efektivně hospodařit na lesním majetku.

Již delší dobu žijeme v realitě zrychlené změny přírodních podmínek, která se silně projevuje na stavu našich lesů. Prožili jsme nebývalou kůrovcovou kalamitu, a získali cennou zkušenost, která by měla vést ke zvýšenému zájmu o ochranu lesa, k pozornému sledování výskytu škodlivých činitelů v našich lesích a také k poučení a k přiměřené odezvě v přístupu k lesnickému hospodaření. Navíc, na mnoha místech nebyla probíhající kalamita dosud plně zažehnána a v případě příznivého počasí se může vše rozběhnout znova a s násobnou intenzitou. Základ početní hustoty kůrovců je mnohem vyšší, než byl např. v roce 2018.

Oteplování klimatu, a s ním související půdní sucho, nepříznivě působí na odolnost a kondici lesních dřevin. Přináší to s sebou stále více příležitostí pro rozvoj a zvyšování škodlivosti řady dosud nepříliš významných škodlivých organismů, k rozšiřování areálů výskytu teplomilných druhů a k šíření a zvyšování hospodářské nebo ekologické škodlivosti organismů invazních.

Průběh meteorologických podmínek začátku letošního roku oproti loňskému je velmi odlišný. Po teplotně normálním lednu přišel únor a březen, jejichž teplota byla rekordně nadnormální a počátek dubna, kdy teploty několikrát překročily hodnotu letního dne (25 °C) a ojediněle dokonce hodnotu dne s tropickou teplotou (30 °C).

Srážkově sice byly poslední měsíce poměrně bohaté, ale s vysokými teplotami a narůstající vegetací může zásoba vody v půdě rychle docházet – ostatně regionální sucha se již začínají projevovat. S velkou pravděpodobností tak bude letošní rok velmi náročný na včasnost a efektivnost činností v ochraně lesa, aby se zabránilo rychlému rozvoji zejména biotických škodlivých činitelů.

Jedním z jevů, které probíhající změna klimatu přináší, je i rychlé rozšiřování areálů některých organismů – a to i těch, které ohrožují lesní dřeviny. Jedním z příkladů je zavlečená síťnatka dubová (Corythucha arcuata), u které bylo v loňském roce zaznamenáno první rozsáhlejší přemnožení v dubových porostech v okolí Lanžhota.

Více informací, seznam přednášek, kontakty a přihlášku na seminář (registrovat se můžete i po uplynutí limitu a příležitostně i přímo namístě) naleznete zde.

https://www.vulhm.cz/seminar-los-2024/

TZ VÚLHM

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4444

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 3632

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3571

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3453

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3373

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3230

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě