logo Silvarium tisk

Skupina vědců a ekologů kritizuje nový plán péče o Šumavu

Vědci a ekologové kritizují návrh nového plánu péče v Národním parku Šumava, který je nyní k projednání na ministerstvu životního prostředí v připomínkovém řízení. Klíčový dokument plánuje péči na dalších 15 let a například upravuje bezzásahové území první zóny. Podle ekologů ale plán vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků. S tím vedení parku nesouhlasí.

Nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce, aby se návrh zákona o Národním parku Šumava a plán péče připravovaly společně. "Jsou tam věci, které se prolínají," řekl R. Brabec. Do konce týdne mu má nový náměstek Vladimír Dolejský říct, jak se bude postupovat dál.

Přes 50 vědců a univerzitních profesorů dnes Brabce v otevřeném dopise vyzvalo, aby šumavskou divokou přírodu ochránil a o budoucnosti národního parku rozhodl na základně přírodovědných a socioekonomických faktů. Dopis byl v lednu odeslán také předsedům koaličních stran, řekl to vedoucí oddělení výzkumu biodiverzity Czechglobe Akademie věd ČR Pavel Kindlmann. Vědci a ekologové prosazují, aby se zhruba polovina území parku ponechala přirozeným procesům, s tím však nesouhlasí místní obce.

Nový plán péče je pro správu parku závazný, obsahuje například nynější i plánované stanovení zón nebo péči o les. Na jeho přijetí se vážou evropské dotace. Tento návrh se připravoval tři roky.

Ředitel parku Jiří Mánek (ODS), který se na tvorbě plánu podílel, ho v sobotním rozhovoru pro MF DNES obhajoval. Podle něj byl připraven v souladu se zákonem o ochraně přírody a bude určitě schválen. "Nově je do plánu péče zahrnuta ochrana soustavy Natura 2000 a také je poměrně precizně definována ochrana konkrétních zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů," uvedl.

Rada NP Šumava schválila plán péče

"Bude-li plán péče v této podobě schválen, udělá z národního parku chráněnou krajinnou oblast, která si název národní park ponechá jen na papíře," reagoval ekolog Hnutí Duha Jaromír Bláha. Kritizuje i návrh na změnu podle klasifikace Světového svazu ochrany přírody (IUCN) z kategorie pro národní parky do kategorie chráněná území se speciální péčí.
O zařazení do kategorie chráněných území se podle Mánka jednalo a hlasovalo v Radě NP Šumava. Na konec se odsouhlasilo, aby NP Šumava byl řazen ke čtvrté kategorii chráněných území. Tato zásadní změna ale podle Bláhy neodpovídá unikátním hodnotám NP a rezignuje na ochranu bezzásahových částí přírody.

Spor se vede také o první bezzásahové zóny. V novém plánu péče se má sice první zóna zcelit ze 135 na 35 ploch a zvětšit na téměř 18 tisíc hektarů (nyní je devět tisíc), bude se ale dělit do dvou kategorií. Patnáct tisíc hektarů bude bezzásahových a zbylých 2,7 tisíce hektarů ve zvláštním režimu, aby se mohlo zabránit šíření kůrovce k sousedním vlastníkům. Podle ekologů ale jde o významné lokality, například v pralese na Smrčině nebo kaňonu Křemelné.

Návrh plánu péče podle ekologů navíc kopíruje části neúspěšného zákona exministra Tomáše Chalupy (ODS) a mohl by prý umožnit i sporné projekty, jako je koridor pro lanovku a sjezdovku na Smrčinu.

Vědci varují: Šumava už nemusí být mezinárodně uznavaným národním parkem (ČRo Radiožurnál)

red.

Foto: Pavel Hubený
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3707

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2913

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2641

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2227

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2124

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1845

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě