logo Silvarium tisk

Státním Lesům ČR v prvním pololetí klesl zisk o 19 procent na 3,85 miliardy Kč

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí klesl hrubý zisk o 19 procent na 3,85 miliardy korun ze 4,73 miliardy ve stejném období loni. Důvodem bylo snížení těžby dřeva o 21 procent na 3,8 milionu metrů krychlových, které souvisí s odezněním kůrovcové kalamity. 

„Lesy ČR se postupně vrací k hospodaření, které neovlivňuje kalamita. Dokumentuje to menší objem těžby, a tedy i nižší tržby a hospodářský výsledek," uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová pro ČTK. Tržby podniku do konce června meziročně klesly o 13 procent na 8,22 miliardy korun. Provozní zisk podniku vztažený k jednomu metru krychlovému vytěženého dříví byl v prvním pololetí meziročně vyšší o 28 korun. „Je to především úsporou nákladů v ochraně lesa a efektivním zvládáním kůrovcové kalamity,“ dodala mluvčí.

Na jaře státní podnik uvedl, že letos kvůli nižším těžbám a předpokládanému poklesu cen dřeva očekává meziroční pokles hrubého zisku přibližně o čtvrtinu na 4,9 miliardy korun z loňských 6,7 miliardy korun.

Těžba dřeva ve státních lesích by měla letos meziročně klesnout na 8,5 milionu metrů krychlových, tedy k hodnotám před vypuknutím kůrovcové kalamity v roce 2018. "Z toho dva miliony metrů krychlových by mělo tvořit kůrovcové dříví. To skutečně znamená návrat k běžnému hospodaření," uvedl v květnu generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.

Výdaje na investice chce podnik letos zvýšit z loňských 1,3 miliardy korun na 2,5 miliardy korun. V letech likvidace kůrovcové kalamity 2020 a 2021 podnik investice snížil na 740 a 590 milionů korun. Hlavní část investic by měla jít především do obnovy zničených lesních cest v oblastech nejvíce zasažených kalamitní těžbou. K tomu má podnik letos v plánu zvýšení výdajů na opravy o 60 procent na 1,1 miliardy korun.

Loni v listopadu podnik poslal ze svých zisků na účet státu do České národní banky mimořádný odvod 3,81 miliardy korun. Z loňského zisku poslal letos státu tři miliardy korun.

V letech 2018 až 2020 ziskovost LČR zásadně ovlivnila kůrovcová kalamita spojená s pádem cen dřeva. V roce 2019 podnik utrpěl ztrátu 790 milionů korun a v roce 2020 se v mírném zisku 44 milionů korun udržel jen díky přijetí státní kompenzace za snížení cen dřeva z důvodu kalamity ve výši 2,3 miliardy korun.

ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě