logo Silvarium tisk

SVOL: Stát chce na nestátní vlastníky lesů uvalit další povinnosti z důvodu požární ochrany

Aktualizováno o vyjádření mluvčí generálního ředitelství hasičů Kláry Ochmanové. Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko v roce 2022, který zasáhl plochu 1 060 hektarů, byl bezprecedentní událostí v historii České republiky. Na základě této zkušenosti předložilo Ministerstvo vnitra návrh novely zákona o požární ochraně, který má zlepšit požární prevenci v lesích. Návrh však podle SVOL opomíjí skutečnost, že 45 % lesů nepatří státu a klade na nestátní vlastníky nové povinnosti bez ohledu na přírodní podmínky, praktické možnosti a bez finanční náhrady.

SVOL upozorňuje na to, že přes opakované žádosti nebyli zástupci nestátních vlastníků lesů do přípravy legislativního návrhu zapojeni.

„Očekávali jsme, že požár v NP České Švýcarsko událost přiměje politickou reprezentaci a odborníky z celého spektra souvisejících činností k hledání způsobů, jak podobným událostem v lesích předcházet, ke konstruktivní a věcné diskusi se všemi zainteresovanými,“ uvádí předseda SVOL Jiří Svoboda. „Opak je ale pravdou. Navrhovaná opatření byla připravená od stolu, nerespektují přírodní překážky a existenci přirozeně rezistentních porostů listnatých a podmáčených, neberou v potaz vlastnická práva k lesním pozemkům ani finanční náklady s realizací opatření spojená,“ zdůrazňuje Svoboda.

Novela požaduje zpřístupnění lesních cest a jiných komunikací pro vjezd požární techniky a provedení požárního zásahu v souvislém lesním porostu o výměře nad 50 hektarů. Podle návrhu by se požadavek měl týkat i lesních svážnic. Ty ale nemají dostatečné provozní zpevnění a problémy s jejich sjízdností se projevují při zhoršených klimatických podmínkách.

Platné znění zákona o požární ochraně s vyznačením navrhovaných změn a doplnění

Návrh ukládá vlastníkům tzv. určených lesních cest trvalé zajištění průjezdního profilu v šířce 3 metry a ve výšce nejméně 4 metry. Ořez větví do navrhované výšky znamená enormní zvýšení nákladů, navíc vlastníci lesů ani takovou technikou běžně nedisponují. Pokud bude stát po vlastníkovi lesa vyžadovat provádění periodické údržby určených lesních cest, musí mít vlastník lesa nárok na finanční náhradu ve výši skutečně vynaložených nákladů, ať už provede opatření ve vlastní režii nebo službově.

Návrh také požaduje po Ministerstvu životního prostředí, aby v chráněných krajinných oblastech a národních přírodních rezervacích, v národních parcích po jejich správách, aby zajistily na každých 50 hektarech vytvoření třímetrového protipožárního předělu a zdroje hasební vody dle novelou stanovených parametrů od sebe vzdálené max. 3 kilometry.

V okruhu do 30 metrů od tohoto předělu návrh požaduje odstranění odumřelých stromů, větví, pokácených stromů, náletových dřevin a podrostu, a to bez ohledu na jejich skutečný věk, druhovou a prostorovou skladbu. Podle SVOL se jedná o neadekvátní zásah do vlastnických práv a bude usilovat o jeho bezpodmínečnou změnu.

Pro zpřístupnění území nesmí být podle představy navrhovatelů nejvzdálenější místo lesního porostu od určené lesní cesty více jak 500 metrů daleko. To vše bez ohledu na přírodní podmínky, zejména tvar terénu, popřípadě přirozený výskyt dostatečně vydatného zdroje vody a skutečnosti, že opatření by se dotýkala i lesů ve vlastnictví obcí a soukromých vlastníků.

„Budování nových protipožárních předělů, zdrojů hasební vody a případnému zpřístupnění území novými určenými lesními cestami, pokud bude smysluplné, se nebráníme, ale musí být realizované pouze a výhradně po dohodě s vlastníkem lesa a za adekvátní finanční náhradu. I tady musí platit: „Kdo platí, ten poroučí“, uzavírá Jiří Svoboda.

Čtete také: MŽP zveřejnilo analýzu požáru v Českém Švýcarsku

Vyjádření mluvčí generálního ředitelství hasičů Kláry Ochmanové:

Novela zákona o požární ochraně má zrychlit zásahy, uvedli hasiči

Změny v chystané novele zákona o požární ochraně by měly pomoci zrychlit zásahy hasičů v přírodních či přímo lesních porostech, což je zásadní pro snížení rizik a následků přírodních požárů. V reakci na kritiku Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) to uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Sdružení v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že novela zákona přidá nestátním vlastníkům lesů nové povinnosti bez ohledu na přírodní podmínky, praktické možnosti a bez finanční náhrady.

Novela zákona, jejíž návrh předložilo ministerstvo vnitra do meziresortního připomínkového řízení, má nastavit pravidla požární prevence v lesích kvůli riziku velkých požárů, jako byl v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, i v souvislosti s klimatickou změnou. „Současné právní předpisy problematiku zajištění ochrany v lesích řeší nedostatečně vzhledem k rizikům, která souvisejí s klimatickými změnami, a na která stále častěji ukazují i statistiky lesních požárů," vysvětlila Ochmanová.

Lesníci se podle předsedy sdružení Jiřího Svobody budování nových protipožárních předělů, zdrojů hasební vody a případnému zpřístupnění území novými lesními cestami nebrání, pokud budou smysluplné. Musí ale podle něj být realizované po dohodě s vlastníkem a za finanční náhradu.

Lesníci uvedli, že novela například požaduje zpřístupnění lesních cest a jiných komunikací pro vjezd požární techniky a provedení požárního zásahu v souvislém lesním porostu s výměrou nad 50 hektarů. Podle nich by se požadavek měl týkat i lesních svážnic, ty ale podle sdružení nemají dostatečné zpevnění a jsou obtížně sjízdné v horším počasí. Vlastníci lesů by rovněž podle sdružení u takzvaných určených lesních cest měli zajistit dostatečný průjezdní profil ořezáváním větví nejméně do čtyř metrů výšky, což podle SVOL výrazně zvýší jejích náklady.

Podle Ochmanové ale jde o mylný výklad. Návrh, který se týká především národních parků, chráněných krajinných oblastí nebo národních přírodních rezervací, podle ní nepožaduje zpřístupnění nebo budování lesních cest s nedostatečným zpevněním pro vjezd požární techniky. Pouze překvalifikuje již stávající cesty, které jsou dostatečně pevné a široké, na „cesty určené pro vjezd požární techniky a vedení požárního zásahu". U takových cest by majitelům vznikla povinnost drobné údržby, Ochmanová ale zdůraznila, že výdaje spojené s údržbou budou díky umožnění včasného zásahu znamenat větší ochranu majetku nejen pro majitele lesů, ale i pro obce a občany v jejich okolí.

Svoboda uvedl, že lesníci očekávali, že požár v Českém Švýcarsku přiměje politiky a odborníky k hledání způsobů prevence a k diskusi se všemi zainteresovanými, navrhovaná opatření ale podle něj byla připravená od stolu, nerespektují přírodní překážky, neberou v potaz vlastnická práva ani náklady spojené s realizací.

Proti tomu se hasiči důrazně ohradili. „Důvodem, proč novela zákona o požární ochraně v této podobě vzniká, jsou naopak poznatky získané přímo v terénu: důkladné analýzy velkého lesního požáru národního parku České Švýcarsko v roce 2022, zkušenosti ze zahraničí a také poznatky o změně klimatu," uvedla Ochmanová. Navrhovatelé materiál konzultovali při unijní poradní misi expertů na lesní požáry, která se v Česku uskutečnila letos v únoru. Mluvčí ale doplnila, že ve většině bodů jsou hasiči otevření další diskusi.

ČTK

 

TZ SVOL

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2772

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2534

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2389

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2022

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1667

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1301

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě