logo Silvarium tisk

Vojenské lesy a statky otevřely v centru CHKO Brdy Dům přírody

Ve středu 2. srpna 2023 otevřely Vojenské lesy a statky ČR (VLS) návštěvníkům Brd nové informační, vzdělávací a zábavní centrum v areálu loveckého zámečku Tři Trubky v blízkosti Strašic na Rokycansku. Součástí je Dům přírody Brd, jehož stálá vnitřní expozice vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) a Muzeem středních Brd. VLS, které památkově chráněný areál vlastní, financovaly rekonstrukci za 81 milionů Kč, z čehož 69 milionů tvořila dotace Státního fondu životního prostředí. Dům přírody bude provozovat obec Strašice.

Expozice v opravených bývalých hospodářských objektech přiléhajících k zámečku ukazuje vývoj unikátní přírody Brd, nejzajímavější turistické cíle i armádní historii bývalého vojenského prostoru, který tam byl od roku 1928. Součástí areálu je i venkovní edukativně-zábavný areál pro děti, nový okruh po stopách armádní historie Brd a projekt rozšířené reality, díky kterému si návštěvníci budou moci na zámeckém nádvoří pohladit brdského jelena, lišku či sovu. Na Dům přírody volně navazuje další zrekonstruovaná památka technického charakteru – vodní elektrárna z 19. století. Ta ještě za války zásobovala zámek a hospodářské objekty energií. Opravená je také hájovna, kde budou VLS od 6. srpna nabízet 11 lůžek v šesti pokojích. Je to první komerční ubytovací kapacita na území CHKO Brdy.

Vlastní zámeček je zatím renovován jen zvenčí. „Teď se rekonstruují interiéry za 23 milionů korun. Hotové budou do poloviny příštího roku, ubourá se nepůvodní přístavek kuchyně a mělo by tam být dalších 15 lůžek k ubytování,“ řekl David Novotný, ředitel divize VLS Hořovice, která bývalý vojenský prostor spravuje.

Zámeček Tři Trubky, pocházející z dob rodu Colloredo-Mansfeldů, leží v brdských lesích na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka. Objekt pro 24 hostů nechal v roce 1890 vystavět Jeroným Colloredo-Mansfeld. Stavbu navrhnul vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu. „Byly tady vysoké stavy jelení zvěře, takže sem jezdilo hodně loveckých hostů,“ poznamenal Tomáš Makaj, vedoucí strašického Muzea středních Brd, který bude Dům přírody spravovat, provázet v něm a pořádat odborné přednášky. Muzeum, VLS a Agentura ochrany přírody a krajiny připravovaly stálou vnitřní expozici čtyři roky. „Je tu vidět dějová linka, jak byly Brdy kolonizovány, jak tu probíhaly klimatické změny a jak se daly hospodářsky využít. Z toho vychází panely, které to popisují formou naučnou, tak komiksy pro děti,“ uvedl. Expozice zúročily archeologické výzkumy místa.

Tři Trubky byly oblíbeným místem pro odpočinek vojenských velitelů a politiků, ve 30. letech tam jezdili i prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Za německé okupace v něm pobýval tehdejší velitel pozemních vojsk Wermachtu, polní maršál Walther von Brauchitsch, který tam skončil v domácím vězení po neúspěšném útoku na Moskvu. Po roce 1948 sloužil k ubytování resortu obrany. Po zrušení vojenského újezdu Brdy v roce 2016 byl areál převeden do majetku Vojenských lesů a statků, které jej slíbily otevřít veřejnosti.

„Vnímáme to jako vstupní bránu do Brd. Nechceme ale, aby nás Příbram vnímala jako konkurenci, nikdo nemá zájem přetahovat turisty, kteří nastupují ze středočeské strany. Vstupních míst je víc,“ uvedl Novotný. „Čekám velmi silnou návštěvnost, je to velký tahák,“ dodal. Kvituje, že se k areálu nesmí autem. „Lidi zaparkují na okraji Strašic. Je vybudována dvoukilometrová pěšina podél Klabavy, vysypaná štěpkou, kde jsou naučné tabule a lavičky,“ uvedl. Mohou přijít také ze středočeské strany po zrekonstruované 15 km dlouhé cestě od Obecnice.

„Podle stovek telefonátů očekáváme velký nápor,“ řekl starosta Strašic Jiří Hahner (ODS). Opravená je také funkční vodní elektrárna za silnicí. Od covidu je o Brdy obrovský zájem a trvale se stupňuje. „Pro obec je to vynikající, protože drobní podnikatelé na tom profitují,“ uvedl. CHKO Brdy navštíví podle starosty asi 100 000 turistů ročně a očekává, že Dům přírody to dále zvýší.

Dům přírody Brd bude otevřen od dubna do září denně kromě pondělí od 10.00 do 11.00 a od 13.00 do 16.00 hodin. V zimní sezóně pak ve středu od 13.00 do 16.00 hodin a v sobotu a neděli od 10.00 do 11.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.

Podle ČTK a TZ VLS, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+1 # Přemek 2023-08-04 08:48
Zelení parazité mají peněz dost a dotační mejdan jede vesele dál, pak že nejsou peníze. Ekologie v praxi je vidět přímo v lese,kde řádí harvestory a jsou po nich zničené lesy a koleje metr hluboké.
+1 # Starý 2023-08-03 19:16
Je smutné, že místo investic do lesů - již předem budujeme za miliony skanzen našich lesů..............

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2647

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2534

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2250

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2168

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1812

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1788

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě