logo Silvarium tisk

Výborný: Prezident Pavel podporuje návrhy novel mysliveckého i lesního zákona

Prezident Petr Pavel podporuje návrhy novel mysliveckého i lesního zákona, které připravilo ministerstvo zemědělství. Novinářům to po dnešním jednání s prezidentem na Pražském hradě řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S podobou novely mysliveckého zákona však nesouhlasí Českomoravská myslivecká jednota, která je připravena v případě nevypořádání jejích připomínek svolat demonstraci.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Mysliveckou novelu měla původně vláda projednat už v březnu, v meziresortním řízení ale bylo uplatněno velké množství připomínek, kterými se nyní ministerstvo zabývá a návrh upravuje. Úřad už dříve uvedl, že novela by měla být předložena na jednání vlády v řádu týdnů.

Výborný dnes řekl, že novela zákona o myslivosti úzce souvisí s novelou lesního zákona.

 „Ty dvě velké novely, které připravujeme, jsou spojité nádoby, a pokud chceme do budoucna zajistit kvalitní zdravé lesy v České republice, tak se bez nich neobejdeme," řekl ministr. 

Hlavním cílem novely mysliveckého zákona je snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody na lesích i na zemědělských plodinách. Výborný loni na podzim uvedl, že přemnožená zvěř v českých lesích zničí v průměru 15 procent nově vysazených stromů. Plán lovu by se měl podle představ ministerstva stanovovat podle úrovně poškození lesa, což bude posuzovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

 „Otázkou je, zda současný návrh zákona povede k tomuto cíli, neboť jednotlivá ustanovení navrhované novely spíše připomínají tvorbu zákona o lovu, a ne zákona o myslivosti," řekl ČTK předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Dodal, že připravované znění novely převážná část myslivecké komunity v současném znění zásadně odmítá.

Myslivecká rada proto už dříve přijala usnesení, že pokud nebudou zapracovány zásadní připomínky k novele, jsou myslivci připraveni vytvořit petici a svolat demonstraci.

„Čekáme, v jaké podobě bude novela zákona odeslána z ministerstva na Legislativní radu vlády. O případné podpoře demonstrace jsme jednali se zástupci našich pobočných spolků. V této věci máme ze strany okresních mysliveckých spolků a členské základny podporu. Podoba případných protestů bude včas zveřejněna," řekl Janota. 

Za zásadní problém vnímají myslivci mimo jiné snížení výměry honitby. Novela mění minimální velikost téměř všech honiteb z dosavadních 500 hektarů na 250, což umožní podle ministerstva efektivnější lov a lepší hospodaření, a tím celkově také ochranu lesa, plodin a pozemků před škodami způsobenými zvěří.

 "Na základě odborných vyjádření snížení výměry honitby mělo vždy opačný efekt a vedlo ke zvýšení stavů zvěře," uvedl Janota.

Ministerský návrh zákona se snížením minimální výměry honiteb naopak podporují například soukromí vlastníci lesů a Asociace soukromého zemědělství ČR. K novele mysliveckého zákona má nicméně výhrady také Český svaz ochránců přírody.

 TZ Českého svazu ochránců přírody ze dne 9. 2. 2024 

 

Red. podle ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+10 # Starý 2024-04-12 07:16
To je kocourkov,
daň nemovitosti u lesů se zvedla, obce a potažmo občané značně profitují, ale naopak vlastník lesa na profit nemá právo!!!
Klest je surovina, houby jsou surovina a díky klimatické změně se dřeva vlastník jen tak nedočká a to už vůbec ne v generaci, která s lesem nese největší náklady /zalesnění a zajištění lesa, které se díky škodám zvěří zvedlo z 5 let na 20 a více/, jak tedy na tyto náklady vydělat /daně se platit musí!/??
Tak vlastníku sebereme poslední možnost a to lesní plody, klest, a další.
JAK MÁ PAK LES PLNIT VEŘEJNÝ ZÁJEM-REKREAČNÍ FUNKCE A TD???
Budou bohaté obce přispívat na soukromé lesy?
Ať si stát blouzní ve svých lesích a netahá z vlastníků lesů nesmysly....a nenutí je jít na buben!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4444

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 3632

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3571

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3453

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3373

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3230

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě