logo Silvarium tisk

Využití domácích druhů topolů při obnově lesa

Při úvahách o aktuálních problémech obnovy lesů se pozornost vědců i lesníků obrací k dříve opomíjeným dřevinám, mezi něž dosud patřily i domácí druhy topolů. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti předkládá metodiku, která představuje vlastníkům lesa možnosti využití domácích druhů topolů – topolu osiky, topolu černého, topolu bílého, topolu šedého – v různých pěstebních variantách od zakládání přípravných porostů náhradní dřeviny po zvyšování biodiverzity lesních i nelesních ekosystémů vytvářením porostů a porostních skupin těchto opomíjených dřevin mezi dalšími lesními dřevinami. 

Jednoletá kultura topolu černého. Foto: Luďka Čížková Jednoletá kultura topolu černého. Foto: Luďka Čížková

Používání topolů jako přípravné dřeviny je jednou z možností rychlé obnovy lesního prostředí na rozsáhlých holinách a je v souladu s nezbytností vytvářet lesy prostorově diverzifikované, ekologicky stabilní, s nepřerušeným plněním produkční funkce. Po velkoplošných katastrofách mohou mít prioritu i mimoprodukční funkce lesa. Topoly svým charakterem pionýrských dřevin s rychlým růstem mohou plnit všechny požadavky včetně dočasnosti zakládaných porostů.

Na výzkum topolů se dlouhodobě zaměřují vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, kteří v rámci projektu „Návrh alternativní druhové skladby dřevin pro lesní ekosystémy se sníženou ekologickou stabilitou v důsledku fyziologického sucha“ připravili pro lesníky příručku „Možnosti využití domácích druhů topolů v lesnické praxi“.

V období, kdy je nutné zalesnit rozsáhlé kalamitní holiny, je možné využít všech specifických vlastností topolů jako pionýrské dřeviny, především schopnosti rychle přirůstat na nechráněných exponovaných plochách a produkovat v krátkém čase velký objem dřevní hmoty. V tomto smyslu legislativa nyní umožňuje vlastníkům lesa velmi rozsáhlé použití topolu osiky.


Výsadba topolu osiky v prvním roce. Foto: Luďka Čížková

V českém lesním hospodářství byl topol osika považován za plevelnou dřevinu a v kulturách a porostech záměrně likvidován po celá desetiletí. V současné době pod vlivem probíhající kůrovcové kalamity nebývalých rozměrů a z ní vyplývající nutnosti změnit způsob hospodaření v lesích dochází k mírnému obratu v legislativě a lesníkům je doporučeno pracovat s osikou při obnově lesa.

Osika má nezastupitelnou meliorační funkci zejména v porostech jehličnatých dřevin a při obnově lesa na rozsáhlých kalamitních holinách po smrčinách, kde je zlepšení půdních vlastností důležitým faktorem zdárného vývoje následných porostů. Zlepšování fyzikálních a chemických vlastností lesní půdy v časovém horizontu 10–20 let má přímý dopad na půdní úrodnost a pozitivně tak ovlivňuje ekonomiku hmotové produkce cílových dřevin. Spolu se zajišťováním mimoprodukčních funkcí lesa zejména ve velkoplošně narušených územích je ekonomická hodnota významu porostů přípravných dřevin nevyčíslitelná.

Teprve aktuální problémy v lesnictví spojené s hromadným odumíráním dřevin pěstovaných v nižších a středních polohách (např. jasany, olše) působením houbových patogenů vyvolaly potřebu ověřovat možnosti pěstování dosud opomíjených dřevin, k nimž vedle topolu osiky patří i topol bílý, topol šedý a topol černý. Metodika je první českou publikací, která obsahuje informace a doporučení k pěstování všech druhů topolů, které jsou původními druhy na území České republiky, ale v lesním hospodářství byly vždy opomíjeny.


Přirozené zmlazení osiky náletem semen na čerstvé holině. Foto: Luďka Čížková

Postupy uvedené v metodice vědci ověřovali na výzkumných plochách provozního charakteru, v reálných ekonomických poměrech a v přírodně-klimatických podmínkách poznamenaných dlouhotrvajícím suchem.

Doporučené metodické postupy mají vazbu na novelizaci národní legislativy upravující hospodaření v lesích po velkoplošném odlesňování v důsledku kůrovcové kalamity. Metodika obsahuje doporučení úpravy minimálního hektarového počtu sazenic topolu osiky na 2 000–2 500 ks/ha. Dosavadní minimální počet 4 000 ks/ha zbytečně zvyšuje náklady na zalesnění přípravnou dřevinou i na následnou výchovu.

Vyhláška č. 298/2018 Sb. podstatně rozšiřuje možnosti použití topolu osiky jako dřeviny základní přípravné a jako dřeviny meliorační, ale pěstování ostatních druhů topolů stále omezuje na cílový hospodářský soubor 19 (Hospodářství lužních stanovišť), v jehož doporučené druhové skladbě je topol bílý a topol černý. Topol osika je naopak nesprávně doporučován i pro extrémní stanoviště suchá a podmáčená. Pěstební doporučení uvedená v metodice vycházejí z ekologických nároků každého druhu topolu.

V metodice autorky navrhují možnosti pěstování topolu šedého, topolu černého, topolu bílého a jejich uplatnění jako přípravných nebo melioračních dřevin také v CHS 21 (Hospodářství exponovaných stanovišť nižších poloh), 27 (Hospodářství oglejených chudých stanovišť nižších a středních poloh) a 29 (Hospodářství olšových stanovišť na podmáčených půdách). Rovněž doporučují akceptovat topol šedý jako dřevinu druhové skladby porostů.


Dvouletá kultura topolu bílého po vyvětvování kmenů. Foto: Luďka Čížková

Změna legislativy ve prospěch přípravných dřevin znamená možnost podporovat jejich přirozené zmlazení, které je ekonomicky výhodnější než umělá obnova lesa, pokud je v dané lokalitě reálné. Pokud reálné není, ale přípravná dřevina je žádoucí, provádí se umělá výsadba sazenic. Metodika přesně specifikuje technologii výsadby a parametry reprodukčního materiálu nezbytné pro úspěšné zalesnění.

Domácí druhy topolů je možné pěstovat v 1. a 2. lesním vegetačním stupni jako dřeviny přípravné, meliorační, popř. cílové. Všechny druhy topolů jsou vhodné pro vytvoření věkové a především vertikální diverzifikace zakládaných porostů.


Výstavek samičího jedince topolu osiky jako zdroj semen pro přirozené zmlazení. Foto: Luďka Čížková

Metodiku mohou uplatnit při své činnosti vlastníci lesa, kteří se zaměřují na zlepšení hospodaření v lese, zvýšení odolnosti lesních porostů zvýšením druhové diverzity, zefektivnění obnovy rozsáhlých kalamitních holin použitím krátkověké rychle rostoucí dřeviny s vysokou produkcí dřeva. Metodika může sloužit jako odborný podklad pro práci orgánů státní správy, je aplikována např. při tvorbě Oblastních plánů rozvoje lesů.

Jedna z autorek metodiky, Ing. Luďka Čížková, konstatuje: „V metodice jsou navrženy alternativy použití topolů pro řešení aktuálních problémů v lesnictví, které se mohou jevit jako dočasné, ale jejich možnému opakování je nutné předcházet především zvyšováním biodiverzity a stability lesních ekosystémů a důrazem na plnění mimoprodukčních funkcí lesa. Topoly svým charakterem pionýrských dřevin s rychlým růstem vyhovují požadavku na dočasnost přípravných porostů i na trvalost produkce z pozemků určených k plnění funkce lesa.“

Příručka „Možnosti využití domácích druhů topolů v lesnické praxi" je ke stažení zde

Podle TZ VÚLHM

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2179

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2122

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2051

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1605

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1551

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1551

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě