logo Silvarium tisk

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent území dokážeme naplnit, říká Ladislav Miko

Podle nejpesimističtějších scénářů hrozí kvůli aktivitě člověka do konce století až polovině všech druhů vymření. Změnit dosavadní kurz si dala za cíl světová dohoda o ochraně biodiverzity, která byla koncem roku přijata v kanadském Montrealu. Proč je pro člověka problém snižování druhové rozmanitosti, jak probíhalo jednání v Montrealu z pohledu českých diplomatů a jak by dohoda mohla zasáhnout do české debaty o vyhlašování nových národních parků hovořil v podcastu Českého rozhlasu Radiožurnál Ladislav Miko, vládní zmocněnec pro biodiverzitu.

Ilustrační obrázek. Ilustrační obrázek. Zdroj: midjourney.com

Členské země a europoslanci právě projednávají návrh legislativy, který by v Evropské unii uzákonil povinnost obnovy a ochrany ekosystémů ve formě, která by přispěla k naplňování závazků právě Kunmingsko-montrealského globálního rámce pro biologickou rozmanitost.

Pokud bude legislativa schválena, pro členské země včetně České republiky by to znamenalo navýšit do roku 2030 na 20 procent plochu cenných ekosystémů, kterou musí stát chránit, a plochu krajiny, kterou je třeba obnovit.

„Umím si představit, že v nějaké podobě 20 procent území dokážeme naplnit. To už teď máme v zásadě splněno,“ uvedl v rozhovoru Radiožurnálu Ladislav Miko, který na konferenci v Montrealu jako vládní zmocněnec pro biodiverzitu vyjednával nejen za Česko, ale za celou EU. „Náš problém bude spíše v tom, jak budeme definovat, co je degradovaná část krajiny, kterou je třeba obnovit,“ doplnil.

V českém kontextu to podle Ladislava Mika bude znamenat od základů přehodnotit přístup k hospodaření s půdou a lesy. „Největší ‚záhul‘ dostávala v Česku dlouhodobě zemědělská krajina, ale ani lesy na tom nejsou úplně dobře,“ dodal.

Rozhovor s Ladislavem Miko v pořadu Bruselské chlebíčky Českého rozhlasu Radiožurnál najdete zde.

Podle iROZHLAS.cz, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě