logo Silvarium tisk

Přijďte spolu s ochránci přírody zachránit jedinečný stepní biotop ve městě

Třebíč - Jakmile se někde začnou kácet stromy a prořezávat keře, obvykle to vyvolá řadu negativních reakcí, se kterými má Třebíč za poslední dobu bohaté zkušenosti. Podobnému rozčarování veřejnosti se budou snažit zabránit ochránci přírody v případě prací na bývalé obecní pastvině naproti židovskému hřbitovu.

Jejich snahou je veřejnost maximálně informovat a taky ji tak trochu vtáhnout do hry. Proto pořádá Český svaz ochránců přírody (Kněžice a Třebíč) ve spolupráci s Městským úřadem v Třebíči akci Jarní řádění na stepi určenou nejširší veřejnosti a především rodinám s dětmi.

Bude se konat v sobotu 19. března od 9 hodin u rybníka Babáku. „Jižní stráň naproti židovskému hřbitovu je bývalá pastvina. Záměrem akce je vyřezat náletové dřeviny, které v současnosti místo zarůstají. Z e - jména nepůvodní akát, nálety jasanů a výmladky švestek. Účastníci akce se zároveň dozví něco o rostlinách a živočiších, kteří na místě žijí,” vysvětlila Marta Vaverková, jedna z organizátorek akce. Účastníci si mají vzít především dobrou obuv a pracovní oblečení. Svačinky a pití pro pracanty budou zajištěny.

V průběhu roku připraví Český svaz ochránců přírody pro veřejnost další dvě akce. Exkurzi s odborným výkladem botanika a entomologa a přednášku. Termíny budou teprve upřesněny.

Zachování stepi je důležité kvůli celé řadě vzácných rostlin a živočichů. „Nejvýznamnější druh, který tam roste, je smil písečný. Jedná se o chráněný a ohrožený druh, který roste právě na stepních pahorcích. Před časem byl dokonce zařazen do záchranného programu. Teď už to tak není potřeba, ale každá lokalita, kterou takto ochraňujeme, je dobrá, protože opravdu žije jen po těch pahorcích a nikde jinde. Jde tedy o záchranu celého biotopu kostřavových pastvin,” vysvětluje botanik Filip Lysák.

Na rostlinách jsou závislé i různé druhy živočichů. „Na smilu písečném žijí asi čtyři druhy motýlků. Ty jsou vlastně ještě daleko ohroženější, protože mohou žít jedině na smilu,” zdůrazňuje Lysák. Podobně se díky rozchodníkům na stráni objevuje modrásek rozchodníkový. „Objevuje se tam i modrásek vikvicový. Ale o kompletní živočišné skladbě ještě nemáme představu. V průběhu letošního roku bude probíhat podrobný výzkum,” uvedl entomolog Václav Křivan.

Celé oblasti dominují kostřavové trávníky a je bohatá na různé druhy kvetoucích rostlin. „Mezi nimi je zase několik vzácných druhů, např. pochybek prodloužený,” uvádí Lysák. Jejich růstu napomáhá i to, že si lidé přes stráň zkracují cestu. „Sešlapávání trochu napodobuje tradiční pastvu,” vysvětluje Filip Lysák.

Projekt na záchranu stepní fauny a flóry města Třebíče vznikl za finanční podpory Státního forndu životního prostředí a ministerstva životního prostředí. „Jde o projekt na podporu biodiverzity na Českomoravské vrchovině. V rámci tohoto projektu se vytipovávají přírodně zajímavé lokality a navazuje se spolupráce s vlastníky pozemků. Jde o snahu zachránit lokality a informovat lidi, co zajímavého v jejich okolí je,” dodává Vaverková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě