logo Silvarium tisk
Výzva AČMD ministru zemědělství a vládě: Zkontrolujte výhodnost prodeje dříví „při pni“ pro stát a platební podmínky u jeho odběratelů! Řešte nedostatek dříví v regionech!

Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) vítá včerejší rozhodnutí ministra zemědělství Ivana Fuksy podniknout razantní kroky vedoucí k transparentnímu a efektivnímu fungování státního podniku Lesy České republiky a zejména pak kroky vedoucí k čistému zadávání zakázek Lesů ČR. Stejně tak vítá a podporuje jeho rozhodnutí o provedení prověrky efektivnosti a transparentnosti veřejných zakázek  Lesů ČR (TZ MZe ze dne 22.7.2010).

V rámci této prověrky AČMD vyzývá ministra k důkladnému prověření a srovnání:
1)      výhodnosti způsobů prodeje státního dříví „při pni“ (*) a ve vlastní režii Lesů ČR (**) pro stát a to z příslušných dat lesních správ a lesních závodů Lesů ČR za léta nejméně od roku 2005 až 2009
2)      rovnosti platebních podmínek odběratelů dříví, tzn. délek splatností, případně zvýhodňování některých odběratelů neodůvodnitelnými odklady plateb za dříví nakupovaného u podniku Lesy ČR při pni či z odvozního místa
3)      průměrných realizačních cen dříví prodávaného přes obchodní kontrakty Hradecké lesní a dřevařské společnosti a.s. (HLDS) a přes přímé obchodní kontrakty s Lesy ČR
4)      efektivity uplatňovaných způsobů kontroly kvality a objemu prodávaného dříví při pni a ve vlastní režii (z odvozního místa)

V návaznosti na výsledky výše uvedeného pak AČMD vyzývá ministra zemědělství k vyvození osobní odpovědnosti za stav v podniku Lesy ČR vůči jeho manažerům, členům dozorčí rady a exministrům zemědělství jako jednoznačný důkaz snahy ministra o zamezení porušování povinností při správě cizího majetku.

AČMD dále požaduje zásadní změnu v koncepci obhospodařování státních lesů, která v souladu s plněním Národního lesnického programu schváleného usnesením vlády č. 1221 zajistí:

a)      podnikatelskou příležitost tuzemským regionálním dřevozpracujícím firmám ve smyslu možnosti nakupovat dříví transparentní formou s využitím rámcových kupních smluv přímo od Lesů ČR

b)      podnikatelskou příležitost regionálně příslušným živnostníkům a malým firmám v oblasti přímých smluvních vztahů s Lesy ČR na dodávky služeb (pěstební a těžební činnost)

c)       plnění nejekonomičtější formy prodeje státního dříví tak, ať je vytvořen dostatečný prostor pro tvorbu lepších zisků jak podniku Lesy ČR, tak tuzemských regionálních dřevozpracujících společností a dodavatelů služeb v oblasti pěstební a těžební činnosti.

„Základní podmínkou transparentnosti tendru na služby a dříví je oddělení soutěže na nákup služeb v oblasti pěstební a těžební činnosti od soutěže na prodej dříví. Míní-li pan ministr svá slova vážně, přinutí manažery Lesů ČR tento fakt v souladu s povinnostmi při správě cizího majetku respektovat a naplnit. Stejně tak důkladně prověří výhodnost jimi uplatňovaných způsobů prodeje dříví pro stát a vyvodí důsledky.“ sděluje prezident AČMD Zdeněk Valný. „S panem ministrem jsme o této problematice připraveni jednat.“ dodává Zdeněk Valný.

AČMD zároveň požaduje neodkladnou pomoc při řešení kritické situace v zásobování svých členů jehličnatou pilařskou kulatinou. Dle AČMD je ve vyspělé Evropě standardem eliminovat riziko účelových exportů dříví do zahraničí a snaha transparentně prodávat státní dříví tuzemským regionálním zpracovatelům v duchu podpory regionální zaměstnanosti, tvorby přidané hodnoty a související podpory rozvoje ekonomiky regionů.  Standardní je i snaha eliminovat zatěžování životního prostředí následkem dalekého a nákladného transportu dříví. Lesy ČR se stávajícím managementem však takové chování neprojevují. Možnostmi přitom disponují.

„Lesy ČR mají k dispozici značné množství obnovně zanedbaných jehličnatých porostů, v nichž je možné okamžitě zahájit úmyslné obnovní těžby a eliminovat tak riziko znehodnocování tržní ceny tohoto dříví. Jeho dodávkami tuzemským dřevozpracovatelům je tak možné nejen využít aktuálních vysokých cen na trhu, ale i pomoci tuzemským regionálním zpracovatelům ustát krizi s nedostatkem suroviny a podpořit export jejich výrobků.“ sděluje prezident AČMD Zdeněk Valný.  „Prohloubí-li se hospodářská recese v Evropě, nebude dříví z těchto těžeb v následujících letech už potřeba a jeho hodnota dál klesne. Rozumný hospodář, má-li možnost, těží dnes.“  dodává Zdeněk Valný.

Pokračující nárůst exportu surového dříví z ČR do Rakouska a SRN, což potvrzuje i nárůst exportu o 1,4 mil. m3 mezi roky 2008 a 2009, je dle AČMD alarmující a vzhledem ke srovnatelným nebo dokonce vyšším realizačním cenám surového dříví v ČR jej nelze považovat za součást standardního tržního vývoje či rozumné politiky státu, ale za následek zákulisní politiky v ČR nejvlivnějších firem, často spojených se zakázkami Lesů ČR. Na rizika poukázala AČMD již ve své TZ ze dne 28.6.2010.

Vysvětlivky:
(*) Způsob netransparentního prodeje z roku 1992, kdy vlastnické právo ke dříví přechází ze státu na těžební firmu po skácení a odvětvení kmene u pařezu, čili při pni, a to bez účasti zástupce Lesů ČR, tzn. bez kontroly správnosti stanovení objemu kmene a jeho zařazení do kvality. Objem i kvalitu tak určuje sama těžební firma. Tyto data až následně předává Lesům ČR, které jí na jejich základě fakturují za odebrané dříví.  Sortimenty vyrobené z kmene obchoduje těžební firma.

(**)Tzv. model OM. V lesnicky vyspělých zemích standardně používaný, historicky osvědčený způsob prodeje dříví, kdy je toto obchodováno v podobě z kmene stromu vyrobených sortimentů vlastníkem nebo správcem lesa. Těžební firma dodává pouze službu v podobě těžebních prací a transportu dříví z lesního porostu na odvozní místo (skládku). Tento způsob umožňuje vlastníkovi lesa vysoký stupeň kontroly kvality a objemu vyrobeného dříví stejně jako přímou účast na trhu se surovým dřívím a možnost jeho ovlivňování a spolutvorby.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě