logo Silvarium tisk
Jedním z nejslibnějších hospodářských směrů současnosti jsou biotechnologie. Mají předpoklady stát se rozhodujícím faktorem dalšího ekonomického růstu, a to i přesto, že ambiciózní cíle EU při využití biomasy jako zásadního energetického zdroje jsou vědci i politiky v současné době korigovány.

Sdružení EuropaBio (Evropská asociace pro biotechnologie), které spojuje představitele evropského biotechnologického průmyslu, zveřejnilo v minulých týdnech své stanovisko k energetice. Odborníci se shodují na tom, že využívat biomasu trvalým a konkurenceschopným způsobem není možné bez dalšího intenzivního výzkumu a řady souvisejících opatření. EuropaBio sdružuje 87 korporátních a 8 přidružených členů, 6 bioregionů a 25 národních biotechnologických asociací, reprezentujících 1800 malých a středních podniků.

Vyšší výnosy a kvalita plodin

Jednou z cest je zvýšení hektarových výnosů a kvality současných energetických plodin využitím moderních metod pěstování, šlechtění a dalším zapojením biotechnologií. Zvýšenou kvalitou je míněn vyšší obsah uhlíkatých fermentovatelných komponentů a olejů v plodinách. K úspěchu všech výzkumných snah a realizaci využití biopaliv je však třeba vytvořit trh, infrastrukturu a distribuční síť pro tato biopaliva první generace, přidávaná do klasických pohonných hmot.

Biotechnologie by měly sehrát rozhodující roli ve vývoji druhé generace biopaliv, která bude možné získávat z celulóz a hemicelulóz (dřevo, dřevní odpad) i organických zemědělských a potravinářských odpadů (sláma, bioodpady). To je však podmíněno úspěšným vývojem enzymů. Ty budou degradovat (hemi)celulózu na fermentovatelný substrát.

USA a Čína příkladem EuropaBio doporučuje evropským legislativcům, aby následovali postup USA a Číny a iniciovali opatření, která by umožnila, aby se druhá generace biopaliv stala během čtyř až šesti let životaschopnou a obchodovatelnou komoditou. To znamená širokou podporu dalšího výzkumu a demonstračních projektů. Klíčovým elementem úspěšnosti budou integrované a diverzifikované biorafinérie, tedy vytváření průmyslových clustrů, využívajících nových technologií nejen k výrobě biopaliv a energie z biomasy, ale také k produkci nových chemikálií a materiálů.

Nezbytný je ovšem takový rámec, který bude zajišťovat soulad mezi výrobou biopaliv, zemědělstvím a využitím pracovní síly a bude garantovat rovnováhu mezi pěstováním plodin pro potraviny a pro nepotravinářské účely. Obhájit používání biomasy pro paliva lze pouze tehdy, když nebude ohrožena schopnost Evropy a zemí třetího světa zajistit výživu svého obyvatelstva. Rovněž by měly být zajištěny priority životního prostředí, tj. ochrana lesů, prevence degradace půdy a udržení dostatečných vodních zdrojů.

Perspektiva rozvoje Snaha zintenzivnit využívání biomasy je motivována těmito hlavními faktory: zajištěním alternativních zdrojů energie a surovin (snížení závislosti na dovozu ropy a zemního plynu); využitím zemědělské produkce (podpora venkova, zajištění pracovních míst); snížením tvorby skleníkových plynů působících na globální oteplování; likvidací odpadů.

V jednotlivých zemích světa jsou perspektivy rozvoje energií z obnovitelných zdrojů podmíněny především množstvím a dostupností biomasy, vyspělostí technologií, tržními podmínkami a vládní politikou.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě