logo Silvarium tisk

Marek Kerles

Fotografie mrtvých stromů vystavené v Bruselu mají změnit ochranu šumavských lesů. Je to manipulace, tvrdí ekologičtí aktivisté

ČESKÉ BUDĚJOVICE Představme si, že by čeští památkáři podle názoru pražských radních totálně zpackali rekonstrukci světoznámého chrámu sv. Víta na Hradčanech. A pražští radní by chrám vyfotili, ze snímků udělali výstavu i s příslušným komentářem a odjeli fotografie vystavovat do Bruselu. Jako by říkali: chlouba Prahy vypadá hrozně, raději k nám nejezděte.

I když se taková představa zdá neuvěřitelná, podobným způsobem postupují podle některých ochranářů přírody čeští politici v případě negativní propagace Národního parku Šumava. V pondělí totiž bude v Českém centru v Bruselu slavnostně zahájena výstava s názvem „Zachraňme Šumavu”, dokumentující údajnou katastrofu v šumavských lesích, způsobenou rozhodnutím exministra Bursíka ponechat část lesů ryze přírodnímu vývoji. Snímky jsou přitom, jak tvrdí ekologičtí aktivisté, velmi účelově vybrané a poskládané tak, aby vytvářely dojem, že ze Šumavy už se stala mrtvá měsíční krajina.

„Přijde mi to jako poslední křečovitá snaha lidí, kteří veřejnosti léta tvrdili, že Šumava je zničená a mrtvá, a nyní jim příroda sama ukazuje, jak se mýlili,” řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Kdyby podle něj organizátoři výstavy chtěli opravdu objektivně popsat přírodní vývoj na Šumavě, museli by vedle snímků uschlých stromů ukázat veřejnosti i snímky, na nichž pod pahýly a vývraty vyrůstá nový, zdravý les. Jenže různí politici si, jak tvrdí Bláha, svůj omyl připustit nechtějí. „Proto mimo jiné pořádají podobné výstavy až v Bruselu. Snad kvůli tomu, aby lidé na Šumavu nejezdili,” řekl Bláha.

Výstavu „Zachraňme Šumavu” veze do centra Evropské unie stejnojmenné občanské sdružení, jehož členy je i řada komunálních a celostátních politiků. Hlavním iniciátorem vystavení expozice v Bruselu je však Plzeňský kraj s podporou kraje Jihočeského. Snímky „uschlé” Šumavy si budou moci zájemci prohlédnout v Českém centru, a to při příležitosti tradičního týdne regionů a měst „Open Days”. Organizátoři pozvali na zahájení i prezidenta Václava Klause.

Návštěvnost hor může utrpět Přitom i někteří největší odpůrci „bezzásahového režimu” ochrany přírody na Šumavě, jako je bývalý ministr a člen sdružení „Zachraňme Šumavu” Jan Stráský, připouštějí, že výstava může mít velmi negativní vliv na návštěvnost šumavského národního parku, případně i na návštěvnost celého Česka ze strany cizinců.

„Tu obavu z toho skutečně mám. Nebyl jsem velkým příznivcem převezení výstavy do Bruselu,” řekl LN Stráský. Nad obavami z negativních důsledků expozice ale podle něj převažuje pocit, že vystavení snímků v centru EU může pomoci k zesílení politického tlaku na to, aby se způsob ochrany šumavských lesů změnil.

Vedení Plzeňského kraje, které výstavu v Bruselu iniciovalo, obavy z úbytku zahraničních turistů nemá. „Smyslem akce je prezentovat vyvážená fakta a na Šumavě je stále dost nádherných míst, která za vidění stojí, byť řada z nich je momentálně ohrožena,” řekla LN mluvčí plzeňského krajského úřadu Petra Jarošová. Právě srovnáním zeleného lesa se soušemi či holinami lze údajně lépe dosáhnout toho, že si návštěvníci uvědomí vážnost celé situace.

Prostory k výstavě zdarma poskytlo České centrum v Bruselu, které sídlí v budově českého velvyslanectví. Na dotaz, zda by v prostorách centra mohli vystavovat teoreticky i zastánci ponechání části šumavské přírody svému osudu, ministerstvo zahraničí LN neodpovědělo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě