logo Silvarium tisk

Kostelec nad Černými lesy -Tři týdny dřiny. Náročná praktická zkouška. To nyní podstupují v okolí města jako každý rok studenti druhého ročníku ze dvou fakult lesnické - dřevařské a životního prostředí České zemědělské univerzity. Skládají totiž náročnou praktickou zkoušku po roční dvousemestrové výuky předmětu geodezie.

            Mladí lidé zde pod vedením zkušených pedagogů používají při plnění zadání nejenom nejmodernější geodetické přístroje, jakými jsou například totální stanice, ale již třetí rok ověřují novou metodu trigonometrického měření převýšení, na kterou před časem přišel vedoucí celé praxe a uznávaný zeměměřič Lubomír Chamout.

„Je to nový způsob měření převýšení mezi zvolenými a pak souřadnicově i výškově určovanými body, o kterém na první pohled zeměměřiči, jež ji neznají, řeknou, že ta metoda nemůže vyjít. Kolega má již třetím rokem z desítek měření výsledky z různých lokalit, že tato metoda funguje. Loni její postup a výsledky publikoval dokonce ve vědeckém časopise Stavební obzor a ani recenzent profesor Jiří Pospíšil natož čtenáři časopisu novou metodu měření Lubomíra Chamouta nezpochybnili,” vysvětluje další členka katedry biotechnických úprav krajiny mimo jiné i zakladatelka výuky geografických informačních systému na fakultě Dana Tollingerová. Ta je jedna ze čtyř pedagogů, kteří v týmu Lubomíra Chamouta dohlížejí na zdárný průběh praxe.

            I v tak ve vyloženě technickém oboru jako je zeměměřictví, kde snad již všechno už bylo popsáno, se může najít metoda, která je novinkou.

            „Byl to náhodný nápad, který jsem zkusil a vyšel. Třeba na podobné vědecké úrovni již do konce své profesní kariéry na nic již podobného nepřijdu. Alespoň jsem všem dokázal, že i v oboru, který je na fakultě považován spíše za servisní a vůbec ne vědecký, lze vymyslet metodu, která je nová. V praxi použitelná a nebojím se říci, že může být srovnatelná s těžkou vědou, jejíž výsledky vycházejí v impaktovaných časopisech,” podotkl tvůrce na Černokostelecku ověřované metody Lubomír Chamout.

            „Je to naše první skutečně náročná praxe, po které se můžeme pochlubit s konkrétními výsledky v podobě polohopisného a výškopisného plánu území, jež existuje a které jsme sami zmapovali,” pochlubil se.

Nyní je to prý i prověrka sil a zdatnosti všech členů celé skupiny, neboť jim navíc nepřálo počasí.

            Vůbec ale nelitují náročného týdne. „O zeměměřictví nyní víme zásluhou praxe o hodně více než jen z předchozích cvičení ve škole a z přednášek. Musím přiznat, že je to náročná profese, co se týká přesnosti prací a odolnosti proti živlům jako jsou déšť a vítr,” přiznal student druhého ročníku fakulty Jaroslav Mazal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě