logo Silvarium tisk

ldo.gifŠtěpánka Saadouni

Přibyslav/ Výrazný pokles těžby. Nezájem odběratelů o kvalitní surovinu, což znamená prodej dřeva hluboko pod cenou. Celosvětová hospodářská krize postihla i lesy na Vysočině, řádí v nich stejně nevybíravě jako ta, kterou zažili naši dědové a pradědové v roce 1930.


Lesní družstvo obcí Přibyslav nechce prodávat pod cenou, kvalitu požírají celulózky

 „Museli jsme výrazně snížit těžbu, protože ceny dřeva poklesly meziročně o 32 procent, tedy zhruba na stejnou úroveň jako počátkem devadesátých let minulého století,” konstatoval za vedení Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav Jiří Svoboda.

LDO Přibyslav patří v současné době mezi šest největších lesních družstev v republice, hospodaří zhruba na šesti tisících hektarů pozemků. Podle Svobody zasáhlo české lesnictví hned několik „morových ran” za sebou.

 Začal to orkán Kyrill, pokračovalo to vichřicí Emma a červnovým vichrem Ivan. Živly, které neřádily jen v Čechách, ale i Německu a Rakousku, způsobily polomy, ceny dřeva klesly a vše vrcholí celosvětovou krizí.

„Situace je dnes taková, že většina vlastníků lesů už nejedná o prodejní ceně dřeva, a je ráda, když ho má z lesa pryč. Jak jsem zjistil v historických záznamech našeho družstva, dostali jsme se tím přesně do situace z roku 1930, kdy celosvětová krize začala také poklesy cen dřeva a problémy s těžbou. Kubík kvalitního dřeva se dnes prodává tak za tisícovku,” posteskl si Svoboda. Jediným štěstím podle jeho názoru je, že vedení LDO Přibyslav se chová rozumně, a nechce zvyšovat těžbu dřeva, jako to dělají jiní majitelé lesů, kteří se snaží prodat, co se dá, než bude ještě hůř.

Nájemné z lesů se sníží

Kvalitní dřevo pak dodávají zpracovatelům vláknin do celulózek v Paskově a Štětí.

„V takové chvíli je ale nesmysl těžbu zvyšovat, naopak je potřeba udržovat lesní majetek v přijatelném stavu, nekácet, a snažit se tak vyprovokovat na trhu se dřevem nedostatek suroviny, aby se prodejní ceny zvedly,” vysvětlil Jiří Svoboda.

 LDO Přibyslav loni vytěžilo 39 tisíc kubíků už s problémy. Letos se bude těžba snižovat o několik tisíc kubíků.

„Já v tom problém nevidím. LDO naštěstí patří obcím. Ty se neženou za ziskem, ale přejí si udržet lesy v přijatelném stavu, ne prodávat za každou cenu,” podporuje Svobodovo stanovisko starosta Jan Štefáček z Přibyslavi, která je členem LDO. A to i přesto, že letos LDO obcím zaplatí o sedm milionů nižší nájemné než loni, kdy obce dostaly milionů dvacet.

 Ovšem snižování těžby musí vést i k určitým úsporám. LDO se proto podle Svobody nevyhne propouštění některých pracovníků a omezení smluv s externími lesními dělníky.

Situaci na trhu s dřevem podle Svobody nezachrání ani takzvané mokré skládky. „Podle našich zákonů to trvá tři měsíce, než si vlastník lesa vymůže povolení mokrou skládku založit. Po třech měsících je kvalita pokáceného dřeva dávno pryč,” vysvětluje Svoboda. Navíc udržovat mokrou skládku není levná záležitost. Pokropení jednoho kubíku přijde na 500 korun.

 Lesníci se tím způsobem dostávají do patové situace, ze které nevede cesta, navíc podle Svobody nemohou ztráty vykrýt půjčkami. „Lesy, stejně jako automobilový průmysl, jsou u bankovních ústavů na indexu,” připomíná Svoboda, který si jen přeje, aby do současného neutěšeného stavu nezasáhla ještě na jaře kůrovcová kalamita.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě