logo Silvarium tisk

Dana Karpíšková

Budete letos topit dřevem v kamnech, kotli nebo krbu? Hledáte složitě informace o tom, jaké dřevo je pro vytápění nejlepší, kolik stojí, kolik ho nakoupit, kde a jak ho skladovat? Vše jsme zjistili za vás a přinášíme cenné rady pro začátečníky i pokročilé.

 

Dřevo je v České republice stále oblíbeným palivem. Ať už se letos chystáte topit v krbu, je nejvyšší čas pořídit si zásobu dřeva. Jak na to, když nemáte s výběrem dřeva žádné zkušenosti, vám poradíme díky odborníkům na slovo vzatým.

 

„Odborníci se shodují na tom, že je lepší pořizovat dřevo štípané – celá polena se sice lépe skladují, ale podléhají snadněji hnilobě a plísním.”

1. Kolik dřeva se běžně za sezónu spotřebuje?

Nejmenší zásobu dřeva si vytváříme v případě, že ho použijeme pouze k přitápění (například vytápíme plynem a dřevem si občas přitopíme v krbu). V takovém případě zpravidla stačí zásoba od 5 do 10 prostorových metrů (PRM) dřeva. Jestliže dřevo používáme jako výhradní zdroje energie k vytápění domácnosti, musíme počítat se spotřebou 15 až 25 PRM. Největší nákup nás čeká v případě, že budeme dřevem ohřívat i teplou užitkovou vodu. Pak se spotřeba zvýší až k hranici 30 PRM.

Spotřeba dřeva je ale velmi individuální a ovlivňuje ji řada faktorů. „Spotřeba záleží například na kvalitě zateplení domu, stavu oken, účinnosti topeniště (kotle, krbu...), dále na tom, na jakou teplotu domek vytápíte, na způsobu větrání atd.,” upřesňuje Tomáš Moravčík ze společnosti Galvena.  Samozřejmě nás také může překvapit počasí a zima může být nezvykle mírná nebo v opačném případě mohou uhodit silné mrazy, což ve výsledku ovlivní, jak rychle ze zásoby dřeva budou polena ubývat.

2. Kolik dnes průměrně stojí zásoba dřeva na topnou sezónu?

Obecně si domácnosti topící dřevem musí připravit od 12 000 do 20 000 Kč, pokud plánují topit dřevem celou zimu. Na pravidelné přitápění bude stačit polovina této částky a při příležitostném přitápění by se domácnosti měly vejít do 5 000 Kč. Nejlevněji je možné pořídit dřevo v létě, kdy podléhá sezónním slevám podobně, jako pelety. Na začátku topné sezóny se ceny dřeva zvyšují. Nejméně výhodné je dokupovat dřevo v průběhu zimy, kdy jsou ceny nejvyšší a v této době určitě není možné počítat s množstevní slevou.Palivové dřevo a jeho cena

 

Zásoba na sezónu

Orientační cena

 

Přitápění (příležitostné)

do 8 PRM

do 8 000 Kč

 

Vytápění bez ohřevu vody

15 – 25 PRM

od 12 000 Kč

 

Vytápění s ohřevem TUV

do 30 PRM

cca 20 000 Kč

 

3. Jak dlouho může být dřevo skladováno?

Ohledně skladování dřeva nemusíme mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím, pak vydrží několik let. Existují i dřeviny (např. bříza), které není dobré skladovat, protože ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než 1 rok. „U většiny dřevin se dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ba naopak vyschlé dřevo je vždy lepší,” dodává Václav Turek z FEHAS group.

4. Jaké dřevo je nejlepší? Měkké, nebo tvrdé?

Běžně se setkáváme s názorem, že pro vytápění je nejlepší tvrdé dřevo. Důležité ale je mít na zřeteli, vyšší tvrdost neznamená vyšší výhřevnost. Výhřevnost tvrdého i měkkého dřeva je srovnatelná. Předností tvrdého dřeva je spíše to, že nemusíme přikládat tak často. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a poskytuje stabilní, dlouhodobý žár (vytváří žhavé uhlíky vhodné i pro přípravu jídel). Nevýhodou tvrdého dřeva (zejména pokud není ve směsi, ale nakupujeme jeden druh) je vyšší cena.

Měkké dřevo rychleji rozpálí topeniště, ale dříve shoří, proto pokud zvolíme tento druh dřeva, musíme častěji přikládat. Příznivé je, že ho seženeme levněji než dřevo tvrdé. V zásobě na sezónu by každopádně nemělo měkké dřevo chybět, doporučit lze například 1 díl měkkého dřeva na 3 díly tvrdého. Dále je dobré zvážit, jestli zvolit jeden druh dřeva nebo si pořídit směs. „Je dobré koupit směs dřeva, neboť různé druhy dřeva dávají různě dlouhý plamen. Proto je nejlepší směs,” doporučuje Martin Mádle z Dřevobrusu.

5. Kdy je lepší pořídit štípané dřevo a kdy polena?

Odborníci se shodují jednoznačně na tom, že je lepší pořizovat dřevo štípané. Celá polena se sice lépe skladují, ale rozštípáním se dají zpomalit některé procesy hniloby a předejít plísním. Štípané dřevo lépe vysychá a především lépe hoří. Celá polena jsou vhodná jen do velkých kotlů a topenišť s velkým výkonem, běžné domácnosti lépe vytopíme štípaným dřevem.

6. Jak poznáme, že jsme pořídili kvalitní dřevo?

Kvalitní dřevo dobře hoří, při hoření nesyčí, nedehtuje a nezanáší kouřovod. Jakmile se dřevo rozhoří, mělo by téměř okamžitě předávat teplo http://www.cenyenergie.cz/teplo/. Při přikládání by se nemělo dřevo ani rozpadat v ruce, ani syčet po vhození do ohniště. Syčení je způsobeno tím, že dřevo není dobře vysušené, a nejdříve se tedy přebytečná voda musí odpařit. Po nekvalitním dřevě zůstává v topeništi velké množství popela a mohou se objevit i větší kusy dřeva, které neprohoří.

7. Kolik prostoru je pro skladování dřeva potřeba?

Dřevo by mělo být skladováno na vzdušném místě, které je dobře přístupné. Ideálně by měla být zásoba dřeva pod střechou, ale postačí, pokud dřevo proti dešti chráníme nepromokavou plachtou. Důležité je plachtu včas odstranit, aby se dřevo nezapařilo a zbytečně nebyly podporovány nežádoucí procesy hniloby a plesnivění.

 

Pokud nemáme dobré podmínky pro skladování dřeva, můžeme zvolit firmu, která poskytuje jako službu skladování námi zakoupeného dřeva. „Zákazníkům nabízíme zavážení suchým dřevem dle jejich potřeb. Skladujeme dřevo u nás a zákazník dostává pravidelně dřevo pro aktuální spotřebu. Nepotřebuje velké prostory, nemusí dřevo pracně skládat a má jistotu, že mu dodáme dřevo na zavolání,” upozorňuje Václav Turek.

  

Na otázky týkající se nákupu palivového dřeva jsme se zeptali Martina Mádle, jednatele společnosti Dřevobrus, Václava Turka, obchodního ředitele společnosti FEHAS group, a Tomáše Moravčíka z divize paliv společnosti Galvena.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě