logo Silvarium tisk

Vláda se dnes na svém zasedání zabývá plánem, který nastiňuje jak se v příštích deseti letech bude v Česku vyvíjet zelená energetika. Do roku 2020 by Česká republika podle směrnice o obnovitelných zdrojích energie měla 13 % celkové spotřeby energie pokrývat právě z obnovitelných zdrojů. Plán ovšem kritizují ekologové, připadá jim nekonkrétní.

 

Podobně jako ostatní členské země Evropské unie musí i Česká republika odeslat do Bruselu Národní akční plán pro podporu OZE, ve kterém uvede, jak chce dosáhnout cílů, k nimž se zavázala v rámci příslušné směrnice. Jinými slovy, jak do roku 2020 dosáhnout 13% podílu OZE na energetické spotřebě a 10% podílu OZE v dopravě.

Dokument, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a dnes má o něm jednat vláda, počítá dokonce s mírně vyššími cíli – v případě podílu na celkové spotřebě s 13,5 %, v případě dopravy s 10,8 %. MPO při jeho přípravě vycházelo hlavně z informací o stávajících a již rozběhnutých projektech, statistických predikcích vyplývajících z dosavadních trendů a „případného zohlednění” veřejných dotací.

Plán uvádí roční hodnoty instalovaného výkonu pro jednotlivé druhy OZE, a to až do roku 2020. Na základě jejich porovnání se skutečným vývojem by vláda měla v příštích deseti letech upravovat podporu pro jednotlivé obnovitelné zdroje. „Budou-li tyto hodnoty překročeny, bude možné přistoupit k omezení či zrušení finanční podpory příslušných obnovitelných zdrojů,” říká k tomu v tiskovém prohlášení ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Případná omezení se mají ovšem dotknout pouze nových projektů.

Jen na papíře?

Ekologové ze sdružení Calla a Hnutí DUHA ale akční plán ostře kritizují. Podle nich vypadá pěkně pouze na papíře, ale skutečná opatření jak jednotlivé cíle naplnit v něm zcela chybí. Nelíbí se jim například, že dokument vůbec nepočítá se zákonem na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů. Právě v této oblasti má podle nich přitom Česká republika (na rozdíl od výroby elektřiny z OZE) velký potenciál.

Jejich kritika míří i na adresu ročních cílů pro jednotlivé obnovitelné zdroje. Obávají se, že v případě překročení cílových hodnot stát přestane podporovat všechny projekty bez ohledu na to, zda jsou kvalitní či nikoliv.

Trnem v oku jsou ekologům také plány pro nakládání s biomasou. Přestože je výroba energie ze dřeva vykáceného v lesích prý již na hranicích možností, počítá materiál MPO pouze s velmi malým využitím zemědělské půdy pro pěstování energetických plodin. Dřevo z lesů navíc díky němu navíc  skončí spíše v elektrárnách, zatímco výhodnější by bylo využít jej pro současnou výrobu tepla a elektřiny (tzv. kogeneraci).

Zelené neziskovky dále namítají, že plán neřeší současné administrativní překážky, které brání dalším investicím do OZE. Distribuční společnosti a provozovatel přenosové soustavy ČEPS se totiž stále brání vydávání kladných stanovisek na připojování nových zdrojů dokud nebude vyřešena příslušná legislativa (viz např. EurActiv 2.7.2010).

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě