logo Silvarium tisk
3.4.2010
Severní Čechy
(aa)

V národním parku se vybírají a upravují místa, kde mohou opeřenci hnízdit. Musí být na břehu

Ledňáčci říční patří k nejkrásnějším i nejohroženějším živočišným druhům v Národním parku České Švýcarsko a jeho okolí. Proto právě v těchto dnech pro ně pracovníci parku pečlivě vybrali vhodná místa na úpravu břehů, kde se poté mohou zabydlet. Tento opeřenec totiž hnízdí v kolmých písčitých a hlinitých březích, ve kterých si pak hrabe až metr hlubokou noru, která je zakončena hnízdní komůrkou.

„Nejdůležitější je, aby břeh byl opravdu kolmý a vysoký alespoň metr. To ledňáčkům poskytuje dobrou ochranu před predátory, například lasičkou, která by hnízdo dokázala vyplenit, pokud by k němu vedla přístupová cesta jinudy než vzduchem,” přiblížil mluvčí parku Tomáš Salov.

Břehy, v jejichž blízkosti musí být dostatek ryb velkých do 10 centimetrů, byly upravovány zejména na říčce Kamenici a jejích přítocích, kde se ledňáčkům nejvíce daří. Zatímco v 80. letech minulého století byly jejich stavy tristní, loni zde bylo 15 hnízdících párů.
„Pokud je tuhá zima a zamrzlé řeky, hodně jich uhyne. Naštěstí ledňáčci mohou za rok mít mláďata i třikrát, takže dokáží stavy vyrovnat,” řekl Salov. Ledňáček hnízdí zhruba od dubna do července a snáší 5 až 7 vajec. „Sezení na nich trvá zhruba 3 týdny a mláďata po dalších zhruba 4 týdnech hnízdo opouští,” dodal Salov.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě