logo Silvarium tisk
KATEŘINA FROUZOVÁ

V Krkonoších odstartovali boj proti černým jezdcům

Krkonoše - Ochranáři mají dost skútrů a čtyřkolek, které jezdí bez povolení po Krkonoších, ničí přírodu a ohrožují turisty. Proto se dohodli s policií, vlekaři, lidmi, kteří upravují běžkařské tratě, že si na černé jezdce došlápnou.

 „Chceme, aby byly běžkařské trasy bezpečnější, aby skútry a čtyřkolky neničily přírodu,” řekla mluvčí krkonošského národního parku Alena Drahná. Ochranáři jednali například s policií. „Ta nám slíbila, že když budou mít volnou hlídku, půjde s našimi strážci do terénu chytat černé jezdce.” Počty skútrů, čtyřkolek nebo čtyřkolek s pásy ve volné přírodě v Krkonoších totiž rok od roku přibývá.

Parku se nelíbí nejen to, že stroje škodí přírodě, lesním porostům či zvěři, ale i jejich nebezpečnost a často i agresivita. „Někteří běžkaři dojíždí až potom, co se setmí. Skútr nebo čtyřkolka je může srazit. Už jsme zaznamenali podobné případy, kdy dokonce řidič z místa ujel. Nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby si zraněný turista nemohl zavolat pomoc,” varovala.

Letos proto ochranáři podnikají kontroly nejen během dne, ale i v noci. „Strážci mohou na místě udělit blokovou pokutu ve výši maximálně tisíc korun, ve správním řízení může sankce vyrůst až na sto tisíc korun. Pokud bude u případu i policie, může řidiči odebrat trestné body,” jmenovala hrozící tresty Drahná.

Policie má mnohem širší pravomoci než strážci a dokáží díky tomu chytit mnohem více řidičů těchto strojů. „Také můžeme pokutovat lyžaře, již vyrazí mimo sjezdovky nebo jiné oficiální trasy,” zmínila mluvčí semilské policie Soňa Šídová. Naposledy honili její kolegové černé jezdce v terénu před několika dny. „Kdo se pohybuje v národním parku mimo cesty, dopouští se přestupku proti ochraně přírody,” vysvětlila Šídová.

 Dohodou s policií ovšem park neskončil. „Oslovili jsme i vlekaře z Krkonoš a firmy, jež upravují běžkařské trasy, aby nám hlásili čísla strojů, jež do hor mimo cesty načerno vyrazí,” dodala Drahná. Bude sice těžké majitelům strojů v těchto případech něco dokázat, ale tím, že případy bude park řešit, je možná odradí od dalšího výletu mimo trasy.

S výlety černých jezdců do přírody nesouhlasí ani krkonošské obce. V horách totiž přes dvacet provozovatelů lyžařských areálů a podnikatelů pravidelně upravuje přes pět set kilometrů běžkařských tras. „Stopy však bezohledně ničí majitelé čtyřkolek a skútrů,” řekla Dagmar Palátková ze Svazku města a obcí Krkonoše. Předseda sdružení Jan Sobotka přidal varování: „Města a obce si chtějí na hříšníky důrazně posvítit. Během letošní zimy uděláme vše pro to, aby byli řidiči, porušující silniční zákon i zákon o ochraně přírody a krajiny, řádně potrestáni.”



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě