logo Silvarium tisk

Berounsko / Střední Čechy
ROBERT BOŽOVSKÝ

Netopýři si musí najít jiné bydliště. Ochranáři ani ministerstvo životního prostředí nemají vůči plánům na sanaci bývalé pískovny výhrady. Zmizí však poslední stopy po těžbě v podzemí

Kladno/ Podzemní prostory bývalé pískovny v motyčínské části Kladna-Švermova zaplní už zanedlouho směs elektrárenského popílku a vody. Podle dostupných informací požádaly o sanaci Lesy České republiky, které chtějí na základě odborných posudků vyřešit problém s nestabilním podložím v této oblasti, kde hrozí sesuvy a propady půdy. Ochranáři životního prostředí nemají vůči uvedeným plánům námitek, některé lidi z Kladna ale provedení nezvratného kroku mrzí.

„Je to škoda. Bude zničen jediný jeskynní systém, který v Kladně existuje. Jedná se o bývalou pískovnu, kde se lomovým a později štolovým způsobem těžil jemný pískovec,” řekl Kladenskému deníku motyčínský obyvatel Tomáš Voldráb zajímající se o historii technických památek v regionu.
Pískovna je už od konce sedmdesátých let minulého století nevyužívána.
Lom postupně získával stále více podobu přírodního útvaru.

„Podle mého názoru jsou vzniklé jeskyně, jejichž systém není ani pořádně prozkoumán, unikátní. Chodby jsou vysoké až pět metrů, nehledě na to, že se zde nachází například celá řada zkamenělin mořských živočichů,” poznamenal Voldráb.

Podobně se vyjádřil i geolog a odborník na historii podzemí, a to nejen na Kladensku, Václav Cílek.
„Podzemních pískoven je v celé České republice poměrně málo. V té motyčínské je vidět bezvadný geologický profil, ukázky vodní sedimentace, doupata krabů či stopy po lezoucích červech. Nevýhodou pak skutečně je, že zde bude docházet k sesuvům. Nejlepší by asi bylo ponechat vše svému přirozenému osudu. Způsob zaplavení není zrovna citlivý,” prohlásil geolog s tím, že podzemí by bylo možné před návštěvami zejména dětí a tím nebezpečím úrazu chránit jinak.

„Škoda je, že Kladno jako hornické město už vlastně ze svého podzemí nebude mít co ukázat. Vše bylo postupně zasypáno a po důlní činnosti tu nezbylo pod povrchem téměř nic,” dodal Cílek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě