logo Silvarium tisk
ONDŘEJ LIŠKA

Poslanecká sněmovna vyzvala 16. dubna na návrh Strany zelených vládu, aby zastavila neprůhledné tendry podniku Lesy ČR. Zabránit vytunelování státních lesů je jednou ze zelených priorit, a proto jsem rád, že se nám podařilo poslance ostatních stran přesvědčit, že to, co připravuje současné vedení zmíněného podniku, je přinejmenším podezřelé. Jde tady totiž o krádež za bílého dne, která daňové poplatníky může kromě spousty peněz stát i mnohem víc. Sněmovna proto (znovu na podnět zelených) doporučila vládě také to, aby předložila nový návrh zákona o lesích v majetku státu. Jeho smyslem by měl být transparentnější model hospodaření a zajištění plnění ekologických funkcí lesa.

Ekonomické argumenty jsou však neméně výživné. Aktuální majetek podniku Lesy ČR dosahuje hodnoty zhruba 70 mld. korun. Kromě toho má ve správě lesy, jejichž cena je odhadem desetkrát vyšší. To už jsou nějaké peníze. A jak známo, kde jsou v této zemi peníze, tam je i nějaký potenciální tunel. V případě Lesů ČR tomu není jinak.

Současné vedení tohoto podniku (mimochodem už šesté za posledních pět let) připravilo mamutí desetiletý tendr na lesnické činnosti. Pravda, jde v něm o ”pouhých” 15 miliard, což je pro Lesy ČR plivnutí, ale i tak stojí některé aspekty připravovaného kšeftu za pozornost.

Je známo, že dřevo z našich lesů se dlouhodobě rozprodává naprosto neefektivní a v zahraničí nepoužívanou metodou, kdy se neoddělují činnosti týkající se kácení stromů a odprodej vlastní dřevní hmoty. Firmám se prodává dřevo ze stromů nastojato – a tím výrazně pod cenou. V tomto stavu přitom nemůže být známa reálná kvalita dříví ani jeho skutečná cena.

Pokud chtějí Lesy ČR tuto situaci léčit desetiletým kontraktem, tak na misku vah pouze přidávají další nevýhodu. Za deset let se totiž může hodnota dřeva velmi dramaticky vyvíjet, vítězné firmy to ale nemusí zajímat – budou mít své jisté. Tratit na tom budou zejména menší místní podnikatelé, kteří díky nastavení tendru nedostanou téměř žádnou šanci se do něj zapojit – vše je šito na míru velkým firmám. Dopadem plánovaných zakázek bude postupná likvidace malých podniků na venkově a zánik pracovních míst.

Vedení Lesů ČR v čele s generálním ředitelem Svatoplukem Sýkorou se při zdůvodnění výběru způsobu prodeje dříví  opírá o analýzu, která je však naprosto nevěrohodná a účelová. Zvolený postup v konečném důsledku vede ke skryté privatizaci. Účelově zkreslená analýza neobsahuje základní srovnatelné objemové statistické a ekonomické veličiny, chybí i metodika výpočtu a 2,2 milionu kubíků dřeva v posuzovaném období.

Dlouhodobá a záměrně vyvolávaná krize v lesním hospodářství i u správce státního lesa je nejspíš pouze předehrou, která má pokračovat rozprodejem majetku a nakonec otevřené privatizaci. To by pro naše lesy znamenalo katastrofu. Připomínám, že už v minulosti kácely některé nasmlouvané firmy až o 40 procent více než měly.

Varování Poslanecké sněmovny, aby vláda tendr Lesů ČR zarazila, je proto dobrou zprávou. Škoda, že v parlamentu zrovna absentoval pan ministr zemědělství Jakub Šebesta. Mohl by potvrdit, že Ministerstvo zemědělství si nechalo udělat studii, podle které je lepší prodávat maximum dříví ve vlastní režii přímo konečným odběratelům a nevolit metodu obřího kontraktu na outsourcing, jak chtějí Lesy ČR.

Boj o naše lesy každopádně nekončí. A ty, kdo se na všechno zelené dívají skepticky, bych chtěl ujistit, že tady jde také o dost velké peníze. Peníze nás všech. A nejen peníze. Každý týden navštíví lesy ve státním vlastnictví dva miliony lidí. Proč asi?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě