logo Silvarium tisk

JAROSLAV HOŘENÍ

Nedopustit poničení krajiny, odolat náporům turistů a ochránit dochované památky. To jsou vize budoucího vývoje regionu Český ráj.

ČESKÝ RÁJ Zachování krajinného rázu, který se snaží narušit mnozí stavebníci, zachování druhové pestrosti a péče o památky, to jsou nejdůležitější směry vize, kam by se měl v budoucnu ubírat region Český ráj. Takové jsou závěry nedávného semináře Český ráj pro třetí tisíciletí. K Českému ráji neodmyslitelně patří nejen ochrana přírody, ale také turisté. A jedno bez druhého si tu prakticky nelze představit. „Přírodu nechráníme pro ochranáře, ale pro budoucnost. Musíme zachovat poutavost tohoto regionu,” uvedl na semináři ředitel Asociace ochrany přírody a krajiny František Pelc.

Ochranářům dělají největší starosti stavební práce zvláště v územích, jako jsou třeba Troskovice nedaleko dominanty Českého ráje, hradu Trosky. „Tady odedávna bylo množství sadů. Tyto pozemky přes pozemkový fond získávají nové majitele a hrozí, že mohou být převedeny na stavební pozemky, což je pro obec zajímavé,” říká ředitel nejstarší české chráněné oblasti CHKO Český ráj Jan Mocek.

I když pozemky v Českém ráji patří mezi ty vůbec nejdražší, zájem investorů je velký. „Nemůžeme z toho území mít skanzen, ale také ho nemůžeme nechat stavebně převálcovat,” tvrdí Pelc. Důležité bude navázat užší kontakt s místními lidmi a vysvětlit jim, že hospodaří s nedozírnou hodnotou.

Podle účastníků semináře, kde nebyli jen ochránci přírody, ale i zástupce turistiky a podnikatelů, by možným krokem, jak to zastavit, bylo zpoplatnění přeměny zemědělské půdy na stavební i pro nepodnikatelskou výstavbu.

Obce v chráněném území si často stěžují, že jim ochranáři nenechávají prakticky žádný prostor pro jejich rozvoj. „Často ho ale prohospodaří tím, že celé volné území prodají najednou, jako se to stalo ve Vyskři. Pak jim již nezbudou pozemky pro vlastní lidi,” shodla se skupinka diskutérů kolem architekta Tomáše Hockeho.

Podporu ze strany chráněné krajinné oblasti by měly mít pouze stavby související se zemědělstvím, které se podílejí na údržbě krajiny.

Klíčovým nástrojem pro ochranu krajinného rázu budou územní plány obcí, které musí správa chráněné oblasti připomínkovat. „Český ráj je i ekonomický fenomén a obce, které se nacházejí na chráněném území, budou mít větší šance na dosažení peněz z vysychajících zdrojů Evropské unie,” podotýká Pelc.

Dalším velkým problémem v Českém ráji je cestovní ruch. V Českém ráji jsou to hlavně skalní města. V přetížených centrálních oblastech po sobě návštěvníci mnohdy zanechávají škody na přírodě i na památkách.

„Zvyšování návštěvnosti musí jít ruku v ruce s péčí a také strážní službou. Počet lidí by se dal omezit zavedením vstupného,” míní poradkyně v oborech památkové péče a ochrany přírody Hana Hlubůčková. Vybrané peníze by však měly zůstat v daném místě a sloužit by mohly třeba na jeho úklid.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě