logo Silvarium tisk
Po orkánech Kyrill a Emma zůstaly v šumavských lesích tisíce kubíků dřeva. Ty mohou nyní vyvolat novou kůrovcovou kalamitu. Varují před ní místní obyvatelé, lesníci, ale se svými obavami se hlásí i Němci a Rakušané, jejichž lesy se šumavským parkem sousedí.

Co je kůrovec Správně se nazývá lýkožrout smrkový a je to malý nenápadný brouček. Živí se lýkem, které zajišťuje přísun vody a živin do koruny stromu. Ten pak začne usychat.
Zdravý smrk je schopen se kůrovci ubránit, ale když vypukne kalamita, nemá žádný strom šanci.

Proč hrozí na Šumavě V části Národního parku Šumava jsou přísně chráněná území, v nichž do přírodních dějů člověk nezasahuje. Tím je ztížen boj proti kůrovci, proti němuž se jinde bojuje kácením napadených stromů a odstraňováním kůry.

Proč právě smrk Národní park Šumava vznikl v roce 1991, nabízí unikátní řídce osídlené území v rámci celé střední Evropy, sousedí s Národním parkem Bavorský les. Tamní lesy byly původně smíšené, smrk převládal jen v nejvýše položených územích. Vlivem lidské činnosti byly však smíšené lesy vykáceny a dnes je asi 80 procent lesů smrkových. Ty jsou náchylnější k napadení škůdci.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě