logo Silvarium tisk
Jiří Falout

Kůrovcová situace na Šumavě není podle zástupců Národního parku Šumava (NPŠ) i ministerstva životního prostředí tak katastrofická, jak zaznívá z úst vrcholných představitelů kraje.

Jak Právu sdělil mluvčí NPŠ Radovan Holub, je třeba uznat, že na Šumavě vznikla dost netypická situace, kterou způsobily nejen větrné a kůrovcové kalamity, ale i změny managementů parku a střídání jejich vizí v oblasti ochrany šumavských lesů.

 Jeho slova potvrdil i Aleš Kučera ze sekce výzkumu a ochrany přírody NPŠ. „Samovolné procesy, ať způsobené větrem či následným přemnožením kůrovce, jsou v přírodních horských smrkových lesích přirozeným vývojovým stadiem vedoucím k dorůstání nové generace lesa,” vysvětlil Kučera.

„Chránit přirozenou horskou smrčinu neznamená chránit za každou cenu stromy před kůrovci. Předmětem ochrany je zde celý ekosystém,” řekl ještě Kučera.

 Katastrofické scénáře o zničení Šumavy odmítá i ministerstvo životního prostředí, podle kterého je kůrovec plně pod kontrolou. Vedoucí sekce péče o ekosystémy národního parku a náměstek ředitele Tomáš Fait v této souvislosti zdůraznil, že na celém území parku je prováděn pravidelný monitoring stavu kůrovce.

 „Na osmdesáti procentech rozlohy parku dochází k razantnímu postupu proti kůrovcem napadeným stromům,” uvedl Fait.

Ke 14. srpnu bylo v parku rozmístěno 17 000 aktivních obranných opatření.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě