logo Silvarium tisk
Název: Lesníci se obávají nájezdů zlodějů dřeva
Zdroj: Právo
Datum: 26.01.2007
Autor: (fk)
Rubrika: Zpravodajství

Vlastní zpráva

Přes dvoudenní nápor sněhu se v lesích rozběhly práce s likvidací polomů. Přispělo k tomu i vyhlášení nouzového stavu vládou v nejvíce postižených oblastech, což umožňuje především největšímu vlastníkovi, Lesům ČR, vypisovat zkrácená výběrová řízení na dřevařské firmy. Lesníky zatím ani tak ale neděsí počasí, jako se spíše obávají nájezdů zlodějů dřeva do poničených lesů..
"Nebojíme se ani tak drobných krádeží polomového dřeva, jako spíše organizovaných band. Do lesa přijedou v noci s náklaďáky a ukradnou už složené dřevo určené pro dřevozpracující firmy. Již jsme to zažili. Ohlídat dřevo je přitom prakticky nemožné, stejně jako zabránit lidem vstupu do lesa, i když vědí, že jim v něm po větrné kalamitě hrozí smrtelné nebezpečí," řekl Právu vedoucí střediska Toužim Lesní společnosti Teplá na Karlovarsku Václav Šusta.
 Lesníci při ochraně lesů před nelegální těžbou a krádežemi padlého dřeva spoléhají nejen na Lesní stráž, ale i na policii. "Zvýšíme ostrahu na krizových místech, to znamená v oblastech, kde je kalamita největší. Mám tím na mysli například Lipensko. Policisté z jednotlivých obcí a měst budou kromě běžných hlídek zajíždět i k lesům," řekl ředitel Jihočeské policie Bohumil Bezemek. Pokud někdo vstoupí do lesa i přes zákaz, jedná se podle zákona o přestupek a může dostat pokutu až pět tisíc korun.
 "Kontroly pohybu osob v lesním porostu budou naše hlídky provádět v rámci běžného výkonu služby," potvrdila i mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.
 V Horní Stropnici na Novohradsku už nasmlouvali pět soukromých part, které se pustily do odstraňování polomů v obecních lesích. "V současné chvíli už na polomech pracuje přes třicet chlapů. Nemám vůbec představu, do kdy by mohli polomy odstranit. Vichřice u nás způsobila škody za šest miliónů korun, ale doufáme, že se nám podaří dost dřeva z polomů prodat," řekl Právu ve čtvrtek starosta Horní Stropnice Václav Kučera (KSČM).

Foto popis: Dřevorubci z Lesní společnosti Teplá zpracovávali ve čtvrtek celý den kalamitní dřevo v lesích poblíž osady Radyně na Karlovarsku, které bylo orkánem citelně zasaženo.
Foto Autor - Foto PRÁVO - František Kšajt

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě