logo Silvarium tisk
Jaroslav Mašek

Největší dřevařská firma v ČR Less utržila téměř čtyři miliardy, chce vozit dřevo do Austrálie

Ostrov - Ceny dřeva jsou nízko, stavebnictví vázne a Jan Mičánek, majitel největšího tuzemského lesnickodřevařského holdingu Less, musí tento rok začít splácet téměř dvoumiliardový úvěr. Ten loni použil na stavbu obří moderní pily v Čáslavi. Přesto ho dobrá nálada neopouští.

„Před dvěma lety, když po krizi nebylo ani památky, se bankéři o úvěr prali. Teď se chodí opatrně ptát, zda se mi dobře daří, a jsou vylekaní, že nám vlastně půjčili moc,” směje se Mičánek. Podle něj však se splácením úvěru, který je ve výši 1,8 miliardy korun a dělí se o něj konsorcium tří bank, nebude mít firma problém.

Investice v Čáslavi bude menší „Výroba v Čáslavi nabíhá, už dnes tam jsou tržby kolem 70milionů měsíčně a funguje také nově postavená elektrárna,” říká Mičánek.

Tamní zdroj proudu vyrábí pomocí kogenerace z kůry a dřevěné biomasy proud a teplo, s nímž se potom suší pořezané dřevo. Podle šéfa firmy Less je teď provoz nejmodernější ve střední Evropě.

Další investice však podnik pro letošek zastavil, a to včetně těch, které se týkají provozu v Čáslavi. Původně měl totiž vedle pily a elektrárny stát ještě závod na výrobu dřevěných polotovarů, hlavně pro okna. „Výstavbu tohoto závodu jsme ale odložili. Odhaduji minimálně na dva roky,” vysvětluje Mičánek.

Podle něj za tím nestála ani tak krize a horší odbyt jako loňská akvizice německé firmy Holzwerk Hemau nedaleko Řezna. „Naskytla se nám příležitost koupit zavedenou fabriku v Německu, takže jsme stavbu vlastní odložili,” komentuje akvizici šéf Less.

Holding se tak stal největším výrobcem dřevěných lepených okenních hranolů v Evropě. Nejvíc jich vyváží do Švýcarska.

Bankéři úvěrující růst holdingu mohou být klidnější při pohledu na jeho výsledky v minulosti. V roce 2008 vydělal 184 milionů korun čistého, o rok dříve to bylo mírně přes sto. Podle Mičánka se loni zisk snížil, bude do sta milionů korun, ale audit ještě není hotový.

Holding Less loni utržil 3,8 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 3,3 miliardy. Vrátil se tak na plynulou růstovou trajektorii, kterou v roce 2007 vychýlil orkán Kyrill, jenž nafoukl jeho tržby na 4,3 miliardy.

Během několika hodin v lednu roku 2007 totiž vítr „vytěžil” téměř celoroční plán produkce státních lesů a škody pak bylo nutné rychle zlikvidovat. Less tehdy získal nejvíce tendrů vypsaných na těžbu popadaných či poškozených stromů.

V soutěžích pořádaných státním podnikem Lesy České republiky (LČR) se Mičánkovi v posledních letech daří, i když ho dříve konkurenční skupiny obviňovaly z podstřelování soutěžních cen. Nejvíce bodoval také v jednoletých tendrech LČR na letošek. Státní podnik chtěl letos udělat obří soutěž na desetileté tendry na těžbu ve státních lesích a jejich obhospodařování, ale menší firmy ji napadly a teď se čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu, zda bude tendr pokračovat.

Kritika směřuje hlavně na to, že v tendrech mají šanci jen velké společnosti typu Mičánkova holdingu.

„Chápu, že si malí hráči stěžují, kdybych byl malý, tak to asi také udělám. Ale tyto tendry jsou nejlépe vypsané za poslední roky,” tvrdí Mičánek. Podle něj kritici z řad dřevařských firem používají zástupné argumenty, než by na rovinu přiznali, že jim vyhovuje současný systém, kdy mohou nakupovat dřevo od státu. „To už pak nebudou moci a je jasné, že od státu vždy koupíte všechno levněji a výhodněji než od soukromé firmy,” dodává Mičánek, jenž rozšiřuje byznys i za hranice.

Jeho syn letos navazoval obchodní kontakty v Austrálii, kde se staví domy hlavně ze dřeva. Na první pohled obrovská vzdálenost na dopravu prý není tak nákladná, protože obchod se zbožím teče hlavně z Asie do Evropy. „Zpět se vracejí prázdné kontejnery a dovézt tam dřevo je proto levnější než ho dopravit třeba do Itálie,” říká Mičánek.

Obchody probíhají obvykle až na lodi. Prostředník koupí kontejnery se dřevem v Evropě, v průběhu plavby jede domlouvání obchodů, a než dřevo dorazí do čínského či australského přístavu, má už nové majitele. Less takto už vyváží do Číny a Jižní Koreje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě