logo Silvarium tisk

Stanislav Ptáčník

Podnik už uzavřel většinu smluv na práce v lesích pro letošní rok

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosáhl loni podle zatím neauditovaných výsledků rekordního zisku 3,13 miliardy korun před zdaněním při tržbách 9,8 miliardy korun. Novináře o tom včera v Praze informovali vedoucí pracovníci státního podniku.

Předloni činil zisk Lesů ČR, které obhospodařují zhruba polovinu lesů v zemi, 784 miliónů korun. Dvě miliardy korun přitom zisk LČR za posledních deset let přesáhl pouze jednou.

Příznivá byla podle ekonomického náměstka LČR Michala Gaubeho i struktura dosaženého hospodářského výsledku. Téměř tři čtvrtiny zisku (72 %) byly vytvořeny hlavními činnostmi podniku, především výnosy z prodeje dřeva a z hospodaření v lesích. Pouze menší část zisku pochází z prodeje nepotřebného majetku (zhruba 600 miliónů Kč) a z finančních operací (asi 260 miliónů Kč).

Generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora uvedl, že loňské hospodaření podniku příznivě ovlivnil zejména růst cen dřeva na trhu a pokračující restrukturalizace podniku.

„Věřím, že jsme nastavili laťku, kolik je státní podnik schopen vyprodukovat, aniž by se šidila či snižovala péče o les a jeho obnovu,” uvedl. Náklady LČR na pěstební činnost podle Sýkory loni dosáhly téměř dvou miliard, což byla taktéž rekordní výše. V porostech spravovaných LČR bylo loni vysazeno okolo 60 miliónů sazenic nových stromků.

Smlouvy mají skluz

Lesy ČR stále ještě nemají uzavřeny všechny smlouvy na práce v lesích pro letošní rok. K 23. únoru mají uzavřeny kontrakty na 101 ze 108 tzv. smluvních územních jednotek, a to s 26 partnerskými firmami.

Podepsané kontrakty podle Sýkory představují objem 6,6 miliónu kubických metrů dřeva a zhruba 8,5 miliardy korun v tržbách. „Saldo z uzavřených smluv ve prospěch Lesů ČR, a tedy i státu činí 6,17 miliardy korun,” sdělil Sýkora.

Cena, kterou lesnické firmy za dřevo skutečně zaplatí, se však ještě může změnit, a to nahoru i dolů. Smluvní ceny se totiž dodatečně mění na základě cenových indexů ČSÚ, které zohledňují pohyb cen dřeva.

Nejvíce smluv LČR podepsaly se společností Less & Forest podnikatele Jana Mičánka (27). Nemálo vítězů tendrů však nakonec od podpisu smlouvy i přes propadnutí složené jistiny odstoupilo a Lesy ČR poté podepsaly smlouvy s druhým či třetím v pořadí. Nejčastěji od podpisu smluv podle zástupců LČR odstupovaly firmy LST Trhanov (39 případů) a ČDZ Praha (33). Pouze ve dvou územních jednotkách (Náměšť nad Oslavou a Frýdek-Místek) se tendr nepodařilo uzavřít a místo něj LČR na práce v nezbytně nutném rozsahu vypsaly nové jednací řízení bez uveřejnění.

Zbytky prý nejsou miliardový byznys

Výrobně-technický náměstek ředitele LČR Vladimír Krchov podrobně informoval o postupu Lesů ČR při prodeji tzv. těžebních zbytků, které se mohou dál zpracovávat k výrobě štěpky. Podle Krchova rozhodně nejde o miliardový byznys, jak o tom v minulých dnech informovala některá média.

Lesy ČR ročně na úklid těchto zbytků vynakládají okolo 250 miliónů korun. V loňském roce reálný výnos z prodeje činil pro podnik okolo 15 miliónů korun i přesto, že zájem o tyto zbytky, a tím i jejich prodejní ceny loni stouply na průměrných 15 korun za jeden kubík.

Podle Krchova zdaleka ne všude je možné toto klestí do průměru 7 cm sbírat. V řadě oblastí jeho sběru a využití brání zájmy ochrany přírody, dopravní vzdálenosti či velké nároky na lidskou práci. Využitelný potenciál těžebních zbytků v ČR činí podle odhadu ministerstva životního prostředí okolo 430 tisíc tun.

Rámcové kupní smlouvy na prodej těžebních zbytků Lesy ČR podepsaly předloni s firmou Lesy Hluboká a loni s LST Trhanov. Právě (ne)výhodnost těchto smluv a některá personální spojení jsou předmětem kritiky ze strany některých poslanců či ekologů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě