logo Silvarium tisk
Zdeněk Rychtera

Hradec Králové 21. srpna (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) již nepředpokládá, že jeho porosty letos zasáhne kůrovcová kalamita. Původní obavy z letošního přemnožení nebezpečného škůdce se díky obranným opatřením v lesích zatím nenaplnily. ČTK o tom dnes informoval generální ředitel podniku Jiří Novák. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

"Podle posledních čísel se zdá, že plošná kůrovcová kalamita jako na počátku devadesátých let nenastane," uvedl Novák. Letošní přemnožení kůrovce se čekalo proto, že v minulých dvou letech v Česku panovaly nadprůměrné teploty a byly menší srážky. Oba tyto faktory přispívají k množení kůrovce.

Nyní dokončené průzkumné lety nad většinou lesů v Česku ukázaly, že se situaci daří zvládat a velkoplošný rozpad porostů kvůli kůrovcům nenastává. "Situace se postupně zlepšuje i v oblasti Moravskoslezského kraje, kde byla pro letošní rok prognóza nejhorší," uvedl mluvčí LČR Radek Drahný.

Podnik letos zatím do boje s kůrovcem nasadil kolem 50.000 feromonových lapačů a asi 214.000 lapáků v podobě předem pokácených stromů. "Současně jsme do konce července vyhledali a asanovali 350.000 metrů krychlových kůrovcem napadeného dříví. Do konce roku odhadujeme zpracování dalších asi 450.000 m3 napadeného dříví," řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany lesa LČR Ladislav Půlpán. Roční těžba dřeva ve státních lesích se pohybuje mezi sedmi a osmi miliony metry krychlových.

Pro boj s kůrovcem je důležité zachytit jej do lapáků a lapačů právě při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. V nižších polohách se kůrovec během roku dokáže rozmnožit ve dvou až třech generacích, na horách v jedné až dvou. Roční náklady na likvidaci kůrovce se u Lesů ČR pohybují v desítkách milionů korun, při přemnožení jsou částky několikanásobně vyšší.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě