logo Silvarium tisk

Mají přinést rekordní výnos z prodeje dřeva * Přibývá však i stížností na soutěž i na vedení státního podniku

Státní podnik Lesy ČR očekává příští rok díky jednoročním tendrům rekordní výnosy za prodej dřeva ve výši 10,1 miliardy korun.

Při současném snížení přímých nákladů až o třetinu se tak kladné saldo LČR v roce 2011 zvýší meziročně o tři miliardy na 7,66 miliardy korun. Novinářům to včera oznámil generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora.

Také poslední tendry vypsané Lesy ČR však kritizují menší dřevozpracující firmy a ekologové. K nim se nedávno přidal i největší tuzemský obchodník se dřevem a jedna z asociací lesnických firem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil, že v souvislosti s tendry obdržel několik podání.

Vedení LČR očekává rekordní výnosy

„Předběžné výsledky ukazují, že pokud je Lesům ČR dovoleno prodávat státní dřevo za tržních podmínek, dokážou pro stát vygenerovat rekordní zisk,” uvedl včera Sýkora. Jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011 se podle něj v současné době vyhodnocují, konečné výsledky mají být oznámeny koncem listopadu. Do soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách se přihlásilo 67 lesnických firem. Hodnota zakázky je zhruba 2,44 miliardy korun.

Podle předběžných informací v tendru výrazně uspěly dvě lesnické firmy – České dřevařské závody a LST Trhanov, které dohromady získají okolo dvou třetin všech zakázek. Vítězné lesnické firmy budou v lesích dělat těžbu a pěstební práce. Pokácené a změřené kmeny firmy od LČR za nabídnutou cenu koupí a dál je budou samy zpracovávat a prodávat. Vítězové tendrů budou muset minimálně pětinu objemu čtvrtletně vytěžené dřevní hmoty nabídnout na tuzemský veřejný trh se dřevem.

Nyní se ve státních lesích hospodaří podle tendrů na roky 2008 až 2010. Těžařské firmy podle něj prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva prodávají Lesy ČR.

Tendry i prodeje pod palbou kritiky

Rozrůstají se však také řady kritiků nynějších jednoročních tendrů. Kromě ekologů a menších dřevozpracujících firem k nim přibyla i Hradecká Lesní a dřevařská společnost (HLDS), dlouholetý hlavní obchodní partner LČR a rovněž jedna z asociací zastřešujících lesnické firmy.

Tendry už u ÚOHS napadla Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů. Podle ní jsou v tendrech Lesů ČR zvýhodněny velké těžebně-zpracovatelské firmy proti pilám, které se nezabývají těžební a pěstební činností.

Rovněž Hradecká lesní a dřevařská společnost již podala k ÚOHS hned dvě stížnosti. Podle první Lesy ČR zneužívají své dominantní postavení na trhu a diskriminují právě HLDS. Údajně měly porušit také zákon o veřejných zakázkách, a to tím, že neoprávněně spojily dvě nesouvisející služby do jedné soutěže, diskriminační jsou prý i kvalifikační kritéria. Jak oznámil šéf a spolumajitel HLDS František Dejnožka, firma chystá také podnět k Evropské komisi.

Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) zase vyzvala vedení Lesů ČR, a potažmo i ministerstvo zemědělství, aby v zájmu transparentnosti zveřejnily jak studii advokátní kanceláře Toman a Devátý, z níž má vyplývat, že obchod s Hradeckou lesní a dřevařskou přinesl jen v minulém roce pro LČR zvýšené náklady ve výši 310 miliónů korun, tak také studii předchozího generálního ředitele LČR a nynějšího náměstka ministra zemědělství Jiřího Nováka, z níž údajně vyplývá pravý opak – tedy že státní podnik díky prodejům přes HLDS stovky miliónů ušetřil.

Vedení Lesů ČR obvinění z porušování zákonů opětovně odmítlo. „LČR jednoznačně odmítají obvinění pana Dejnožky, která jsou podle nás motivována skutečností, že LČR nebudou s HLDS obnovovat tříletou smlouvu, která končí standardně 31. prosince,” řekl včera novinářům Sýkora. Obě společnosti se dostaly do sporu poté, co generální ředitel LČR oznámil, že státní podnik prodělal na spolupráci s HLDS za poslední tři roky téměř miliardu korun.

Podle Dejnožka nese za případné ekonomické ztráty zodpovědnost nynější šéf LČR Sýkora, na obchodní spolupráci s HLDS prý Lesy ČR vydělávají každým rokem více.

„Lesy ČR mohou prodělat státu až 1,4 miliardy korun jen v roce 2010, ale důvodem rozhodně nemůže být HLDS,” řekl včera novinářům Dejnožka. Podle něj výnosy LČR za dřevo prodané HLDS letos do září přesáhly tři miliardy korun, loni za celý rok to bylo 2,1 miliardy. Přes HLDS prodávají LČR 40 % dřeva.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě