logo Silvarium tisk
Alena Petrželová

Hranice (Přerovsko) 24. července (ČTK) - Zhruba po měsíci od ničivé bouře se už návštěvníci znovu dostanou po turistické trase k vyhledávané hranické propasti. Cestu tam na konci června zatarasily popadané stromy. Lidé k propasti mohou dojít po červeně značené turistické trase od vlakové stanice Teplice nad Bečvou. Podle pracovníků radnice by však měli být kvůli následkům škod na stezce i nadále obezřetní. Podle lesníků po vichřici v lokalitě spadlo zhruba 450 metrů krychlových dřeva.

"Zpřístupněná je zatím pouze červená trasa, a to jen zčásti. Stezka vede poté od propasti až do Hranic, ale tam stále leží popadané stromy, a nedoporučujeme, aby tam lidé chodili. Spodní zelená turistická trasa je stále uzavřená, jsou zde stále popadané stromy. Nedoporučujeme chodit ani k vyhlídkám," řekla dnes ČTK Kateřina Cyžová z odboru životního prostředí hranické radnice.

Větrná smršť smetla v Národní přírodní rezervaci Hůrka, kde se propast nachází, desítky stromů. Vstup do lokality proto poté zástupci Lesů České republiky uzavřeli. Stromy dosud lesníci nevytěžili, pouze zprůchodnili turistickou stezku. "Podle našich odhadů zde spadlo 400 až 450 kubíků dřeva. Čekáme nyní na rozhodnutí orgánů ochrany přírody, neboť se jedná o národní přírodní rezervaci. Podle toho se budou odvíjet další práce," řekl dnes ČTK Vojtěch Pavel z Lesů ČR Frenštátě pod Radhoštěm. Škoda podle něj příliš velká nebude, nešlo o příliš kvalitní dřevo a využije se pouze jako palivové dříví.

Podle Milana Orálka z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí, který má oblast na starosti, je v lokalitě stále poškozeno zábradlí kolem propasti a některé tabule naučné stezky. "Nedá se s tím nic dělat, dokud to lesáci neuvolní. Hned jak budou stromy definitivně odstraněny, provedeme opravu stezky," řekl ČTK Orálek. Podotkl, že vytěžení dřeva komplikuje nejen statut národní přírodní rezervace, ale i kopcovitý terén, kde není snadné použít těžkou techniku.

Hranická propast, která leží v národní přírodní rezervaci Hůrka, je častých cílem turistických výletů. Propast, která je podle odborníků nejhlubší ve střední Evropě, lemují kolmé stěny skal. Vstupní suchá propast je hluboká zhruba sedm desítek metrů. Na dně se nachází jezírko. Celkovou hloubku propasti zatím nikdo nedokázal změřit. Nejvíce dosud naměřená, avšak neověřená hloubka je 329,5 metru.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě