logo Silvarium tisk
Benešovsko
Markéta Bušková

Lesníci si stěžují, že chytit vandaly je téměř nemožné

Vlašim - „Raději než do lesa jedu na motokrosovou dráhu,” říká jeden z votických motorkářů. Jenže je to zřejmě jen ojedinělý hlas. Správci lesů si stěžují, že motorek jezdí do lesa čím dál víc a ničí cesty i stromy. „Počet motocyklů a čtyřkolek, které do lesa zamíří, stoupá. Souvisí to se snižující se cenou těchto vozidel,” potvrdil Martin Klaudys z Chráněné krajinné oblasti Blaník (CHKO), která takové problémy pečlivě eviduje.

 Vjezdem motorkářů do lesa je podle něj poškozován les, je narušován jeho zdravotní stav, omezována jeho přirozená obnova, která je ve zdejší kamenité půdě na Podblanicku obtížná. Čtyřkolkáři a motorkáři tedy navíc kazí práci lesníků. „Ničí půdu při jízdě do svahu, při zrychlení totiž kola hrabou a také při jízdě dolů při brzdění. Do kořenů se následně dostávají houbové infekce a strom může odumřít. Omezují i počet pěších návštěvníků lesa výfukovými zplodinami a pohybem motorek,” vysvětlil Klaudys.

Problémem jsou podle mluvčího Lesů České republiky Radka Drahného nejen motorkáři, ale i neukáznění návštěvníci lesů. „Lidé, kteří nerespektují žádná pravidla. Je jedno, jestli to je majitel se psem, který místo aby byl na vodítku, štve zvěř, nebo motorkář, který jezdí volným terénem,” poznamenal Drahný. Souhlasí s tím, že motorkáři stresují zvěř, ničí cesty a celý ekosystém lesa. Jezdci jsou nebezpečím i pro běžného turistu.

„Snažíme se hlavně o prevenci” Vjezd vozidel do lesa zakazuje lesní zákon, na území CHKO je vjezd mimo cesty a parkoviště zakázán obecně. „Navíc jsme zjistili, že řidiči jezdí i do přírodních rezervací,” upozornil Klaudys z CHKO Blaník. Vjezd je přestupkem podle lesního zákona a podle zákona o ochraně přírody a krajiny.

Jak řešit takové problémy? „Snažíme se hlavně o prevenci – vysvětlovat místním a provozovatelům rekreačních zařízení, proč je vjezd čtyřkolek a motocyklů nevhodný. Snažíme se, aby využívali alternativní plochy, například navážky. Spolupracujeme s lesní stráží Lesů České republiky,” odpověděl Klaudys. V přírodních rezervacích provádí strážní službu členové stráže přírody, kteří mohou udělit blokovou pokutu maximálně 1000 Kč, případně zjištěný přestupek postoupit do správního řízení, kde jsou pokuty mnohem vyšší.

„Pracovníci Lesů České republiky silnou oporu v zákoně nemají. Prakticky je nereálné, aby přestupce zastavili,” řekl mluvčí Drahný s tím, že se motorkáři často maskují helmou a šátkem, jezdí bez státní poznávací značky nebo ji mají schovanou, rovněž jako motorkáři na silnicích. „Často se mluví o tom, že by pomohlo, kdyby naši pracovníci mohli získat statut veřejného činitele, ale z osobních zkušeností tvrdím, že tento krok nic nevyřeší. Jediná šance je úzká spolupráce s policií,” dodal Drahný.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě