logo Silvarium tisk
Českolipsko
Eva Vlastníková

V bývalém vojenském prostoru Ralsko mají pyrotechnici pořád plné ruce práce

Ralsko/ Nálezy nejrůznější munice v oblasti Ralska nejsou nijak výjimečné. Ačkoliv sovětská armáda opustila tehdejší vojenský prostor před bezmála dvaceti lety, památek po ní je stále dost.

I přes četné nálezy je pohyb turistů bezpečný. „Vyznačené cyklostezky a trasy pro turisty jsou bezpečné. Občas volají houbaři nebo borůvkáři a oznamují nám nálezy munice. Díky tomu, že se chovají disciplinovaně, se nikomu nic nestalo,” ubezpečil ředitel Vojenských lesů a statků, divize Mimoň, Jiří Janota. Zároveň zdůraznil, že při nálezu nevybuchlé munice se lidé mají vyvarovat jakékoliv manipulace s ní a nález oznámit buď policii nebo pracovníkům VLS.

„Částečná pyrotechnická asanace provedená armádou byla prováděna s cílem zajištění obecné bezpečnosti. Tím se rozumí eliminovat možnost kontaktu s nevybuchlou municí při běžném pohybu v terénu bez zásahu do půdního pokryvu,” píše se ve zprávě o pyrotechnické zátěži na webových stránkách www.vls.cz.

Fotografie dokumentují odklízení munice z pátku minulého týdne. „Přitom tuto plochu už v minulosti prohlédla armáda,” podotkl Jiří Janota.
V roce 2004 pověřila vláda ČR prováděním pyrotechnické asanace Vojenské lesy a statky. Do té doby patřila tato činnost armádě. Terénní pyrotechnické průzkumy dělala metodou povrchového sběru do hloubky deseti až padesáti centimetrů. Proto je nutné stále počítat s dalšími a dalšími nálezy.

„Dnes používáme při práci v lese modernější technologie. Například půdní frézy nebo kácecí stroje, které jsou těžší a také zasahují do větší hloubky. Tudíž je větší nebezpečí, že by mohlo dojít ke kontaktu s municí, která je stále v zemi, proto všechny plochy musíme opětovně prohlédnout,” popsal ředitel způsob, jakým byla nalezena v minulém týdnu munice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě