logo Silvarium tisk

JINDRA PAŠKOVÁ       

Na Šumavě pokračuje likvidace „kůrovcového” dřeva. Zpracovány už byly 204 tisíce metrů kubických napadených stromů, k asanaci jsou evidovány další 43 tisíce kubíků. Práce probíhají na všech územních pracovištích Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti (NP a CHKO) Šumava.

            Zásahové lesní porosty, to jsou místa, kde se proti lýkožroutu smrkovému aktivně zasahuje, zaujímají přibližně 70 procent plochy lesa v národním parku.

            „Největší množství je evidováno na pracovištích Prášily a Srní. I zde ale šumavští lesníci řídí činnosti tak, aby byla gradace kůrovců co možná nejdříve zastavena,” uvedl šéf kalamitního štábu a náměstek ředitele Správy NP Šumava Petr Kahuda.

            Tým pracovníků štábu jmenoval ředitel Správy NP Šumava František Krejčí po domluvě s ministerstvem životního prostředí letos na jaře. Úkolem je zastavit gradaci výskytu kůrovce ve 2. zónách národního parku.

            Zatímco loni bylo v zásahovém území vytěženo 300 tisíc kubíků napadeného dřeva, letošní odhad je vyšší. „Očekáváme jedenapůlnásobek loňského,” uvedl na jaře Kahuda. Dnes čísla ještě nedokázal upřesnit, už proto, že v tuto chvíli nelze mluvit o ukončení likvidace. „Uváděné číslo je reálné, aktuální k datu 22. srpna, další stromy jsou vyznačeny a zaevidovány. Přibudou ale ještě stromy čerstvě napadané, které nemáme a ještě ani nemůžeme mít zaevidované,” upřesnil. Podle jeho slov totiž k náletům kůrovce dochází ještě v srpnu a mnohdy i v září. „Navíc loni jsme měli největší zpracování právě v září, více než 120 tisíc kubíků dřeva,” doplnil.

            Zda ještě budou zásahové lesní porosty atakovány kůrovcem z bezzásahového území, záleží podle Kahudy na počasí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě