logo Silvarium tisk
Václav Hampejs

Největší porci peněz za energie zaplatíte za vytápění. Pokud platíte moc, zvažte JINÝ DRUH VYTÁPĚNÍ, třeba dřevo.

Kdo pro ústřední vytápění používá dřevo a má k tomu správný kotel, nevyjdou ho roční náklady na víc než 14 000 korun. To je výrazně méně než za plyn, který vychází průměrně kolem třiatřiceti tisíc za rok.

Chcete také uspořit? Přemýšlíte, že si do rodinného domku zavedete místo plynu nebo přímotopů kotel na dřevo? A ještě si na jeho pořízení budete moci zažádat o dotaci v rámci programu Zelená úsporám? Zkuste to.

Potřebujete prostor na uskladnění dřeva Jenže toto nejlacinější topení si nemůže dovolit každý - v rodinném domku totiž musí být dost místa nejen pro kotel, ale také nejméně 40 m3 zásob včetně rezervy pro schnutí dřeva. Důležitý je i stabilní a cenově přijatelný zdroj palivového dřeva. Jistou výhodu znamená blízkost lesa a možnost domluvit se s hajným. „Tak můžete sehnat prostorový metr polen i za 300 korun,” říká chalupář Radek Novák. Současně však dodává: „Stojí to nějakou námahu. Dřevo si musíte naložit, odvézt a doma rozřezat.” Laciné palivo můžete sehnat i jinde, například na pile či v dřevozpracovatelských závodech. Cena? Kolem 800 za m3.

 Nakupovat palivové dřevo v prodejnách je sice nejpohodlnější, ale také nejdražší. Prostorový metr podle druhu dřeva vyjde na 800 až 1 200 korun. „Je potřeba počítat s tím, že na ústřední vytápění jednopatrového domku s pětimístnostmi v průměru potřeba 18 kubíků dřeva ročně, což odpovídá zhruba třiceti kubíkům skladovaných polen,” vysvětluje topenářský projektant Jiří Zelený.

Pozor na vlhké dřevo, má menší výhřevnost Významnou roli hraje kvalita dřeva a jeho vlhkost. Tvrdého dřeva, jako je buk či dub, spotřebujete menší množství než dřeva měkkého (smrk, borovice, topol). Důležitá je i vlhkost. Vlhké dřevo má menší výhřevnost, jeho spotřeba je vyšší, navíc zkracuje životnost kotle.

 Pozor také na zbytečně výkonný kotel. „Při pořizování kotle na dřevo pro ústřední vytápění je důležité správně určit výkon kotle,” upozorňuje Jaroslav Cankař z firmy Atmos. Podle něho je chyba kupovat kotel s vyšším výkonem, než odpovídá reálným potřebám domu. Náklady jsou pak zbytečně vysoké, navíc při provozu na nízký výkon spaluje dřevo s horší účinností.
Zplynovací kotle využijí ze dřeva až 90 procent energie Na trhu dnes najdete širokou nabídku od klasických kotlů s ručním ovládáním a přímým spalováním dřeva až po moderní zplynovací. Výhodou této moderní technologie je podle Jaroslava Cankaře hlavně to, že dokáže využít energii ze dřeva až z 90 procent, což přináší nižší spotřebu paliva. Má i podstatně nižší negativní vliv na životní prostředí, nižší tvorbu tuhých nespálených částic popela, a tedy i nižší nároky na údržbu a čištění.
Cena nových modernizovaných kotlů na dřevo se pohybuje od 30 do 50 tisíc korun, automatický kotel na biomasu však vyjde až na 80 tisíc Kč. Zprovoznění spotřebičů se neobejde bez odborné instalace autorizovanou firmou.
Levné je i uhlí, ale nebude to trvat dlouho Uhlí patří také mezi poměrně oblíbená paliva, především na venkově a také tam, kde není k dispozici plyn. Za vytápění rodinného domku zaplatíte za rok přibližně 25 000 korun.

 I po zavedení desetiprocentní ekologické daně vychází vytápění rodinného domu zhruba na 20 000 Kč za rok. S cenovou výhodností však do budoucna nelze počítat. Další navýšení daně na uhlí coby neekologického paliva se očekává v letech 2010 a 2014. Vytápění uhlím by se tedy mělo postupně přestat vyplácet.

„Počítá se s tím, že většinu nedokonalých kotlů na uhlí s nízkou účinností spalování - 65 až 70 procent - a vysokým podílem znečišťování ovzduší nahradí ekologicky šetrnější topné systémy,” uvádí Pavel Vrba z Ekoefektu. Na trhu už jsou moderní typy kotlů a kamen, které se vyznačují kvalitnějším spalováním (až 85 procent) i nižšími emisemi a současně jsou jednodušší na obsluhu. Dají se dokonce naprogramovat na celodenní provoz a může se v nich spalovat i kusové dřevo, pelety nebo dřevěné brikety.

Moderní automatické kotle na uhlí stojí 60 až 80 tisíc
 Pro mnohé lidi jsou však moderní kotle příliš drahé. Zatímco za klasický dají 15 až 20 tisíc, automatický vyjde na 60 až 80 tisíc korun. Proto s pomocnou rukou i letos přichází Státní fond pro životní prostředí - finančně podpoří domácnosti, které si vymění kotle na uhlí za šetrnější alternativu k životnímu prostředí. Podle exministra životního prostředí Martina Bursíka jen pro první čtvrtletí letošního roku je připraveno 40 milionů korun.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě