logo Silvarium tisk
JAROSLAV HOŘENÍ Český ráj - Čtyřkolky, hledači pokladů, neukáznění horolezci a cyklisti jsou každé léto největšími nepřáteli přírodních krás Českého ráje. Letos ale turistů a tedy i škod ubylo. Zato přibylo řádění přírodních živlů.

 „Během léta se zvláště v červenci kvůli častým bouřkám Český ráj odpoledne prakticky vylidnil. Lidé se bojí padajících stromů a blesků,” říká vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj Jan Mocek.

Úbytek turistů tak nepřičítá jen ekonomické krizi, ale i letošnímu počasí.

Čtyřkolky škodí Ráji

Největší letošní pohromou pro Český ráj byly čtyřkolky a přírodní katastrofy

Hezky nebo ošklivo, zima nebo léto, světlo nebo tma, největšími škůdci v Českém ráji zůstávají řidiči čtyřkolek. „Jsou tak agresivní, že jezdí až přímo na pláž rybníka Věžák. Dalším problematickým místem je Kozákovsko - hamštejnský hřeben. I přes náš a policejní dohled ale jezdí, kde se jim zachce,” říká vedoucí CHKO.

Čtyřkolé motorky se prohánějí po lesích a loukách i v noci, na pastvinách trhají ohradníky a plaší zvěř. „Určitě nejde o invalidy, co by nemohli najít cestu. Dělají to schválně asi podle hesla, když nemůžeš přírodě pomoci, tak ji alespoň uškoď,” zlobí se Mocek. Policejní akce se většinou míjejí účinkem, protože jsou často prozrazeny a dohonit terénní stroje není jednoduché. Lidé se tak začínají bránit sami. Do cest umisťují klády, zakopávají hřeby a už se objevila i natažená lanka.

Cyklisté jezdí mimo trasy jen výjimečně Mnohem raději než motorky, mají v Českém ráji cyklisty. „Co se počasí vylepšilo, nastala invaze cykloturistů. Chovají se ale mnohem lépe, než před lety,” podotkl Mocek. Do Českého ráje jezdí hlavně rodinky s dětmi nebo skupinky, které se chtějí pobavit a pokochat přírodními krásami. „Po pěších trasách, či vůbec mimo stezky, jezdí jen minimum -hlavně adrenalinových - cyklistů,” říká šéf ochránců s tím, že od jízd mimo cyklotrasy odrazuje také množství popadaných stromů po letošních bouřkách.

„Červencové bouřky a zvláště ta poslední, napáchaly hodně škod. Je to i díky složení lesa, kde převládají smrky a borovice. To by se do budoucna mělo změnit,” míní Mocek.

Přírodní živly poničily některé značené stezky, podemlely mostky a na pěšiny popadaly stromy. Týká se to hlavně údolí Plakánek, okolí Hrubé skály, Kozákova a Prachovských skal, kde navíc řádí kůrovec.

 Kvůli hmyzím škůdcům bude část Prachovských skal pro veřejnost uzavřena. „Kvůli kůrovci musela být část porostu vykácena a skalní město tak bude prakticky holé. Po diskuzi s vlastníky pozemků jsme se dohodli na uzavření lokality Staré hrady, další části zůstanou přístupné,” upozorňuje Mocek hlavně horolezce, pro které jsou Prachovské skály velmi oblíbeným místem.

 Lezení po skalách patří nedílně k Českému ráji. I s horolezci jsou ale občas potíže. Třeba když nerespektují zákaz lezení po vlhkých skalách, které se díky své měkkosti za mokra hodně drolí.

„Také nerespektují zákaz rušení hnízdících ptáků a zvláště pak na Pantheonu se setkáváme s používáním magnesia, které je zakázané v celém Českém ráji,” přidává Mocek další výtky.

 Profesionální i dobrovolní strážci přírody se letos zvýšenou měrou věnují ochraně celé oblasti. Zvláštní důraz pak dávají na okolí Trosek. „I přes nájezdy hledačů pokladů tu jsou ještě archeologicky neprobádané lokality, které bychom chtěli nepoškozené předat příštím generacím. Celkově ale musím říct, že chování návštěvníků Českého ráje se zlepšuje,” uzavírá Mocek.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě