logo Silvarium tisk
Hana Záveská

Ostrava 18. května (ČTK) - Dřevařské firmy v Moravskoslezském kraji se potýkají s nadbytkem dřeva, jehož cena se propadla až o 30 procent. Druhé čtvrtletí roku je pro mnohé podniky těžkým obdobím, které se projeví ztrátami v letošním hospodaření. Některé dřevozpracující firmy musely snížit objem výroby až o 15 procent. Situace podle nich ale není vážná natolik, aby musely propouštět své zaměstnance, zjistila v anketě ČTK.

Přetlak na tuzemském trhu se dřevem a nečekaný pád cen vyvolaly větrné kalamity Kyrill a Emma i americká hypoteční a stavební krize. V současné době přebývá v Česku zhruba milion metrů krychlových dřeva. Podle ředitele státního podniku Lesy České republiky Bedřicha Foukala podobná situace v tuzemsku nebyla od konce druhé světové války.

Cenový propad způsobí na severu Moravy ztráty například společnosti KATR ze Staré Vsi na Bruntálsku, která se zabývá těžbou, prodejem i zpracováním dřeva. Pro Lesy ČR ročně vytěží 120.000 metrů krychlových dřeva, z toho většinu také odkupuje. "Nikdo neočekával, že se cena kulatiny sníží až o 600 korun za kubík. Druhé čtvrtletí pro nás bude tristní. Na každém vytěženém kubíku uděláme ztrátu nejméně 400 korun, přitom běžný je zisk 50 korun," řekl ČTK předseda představenstva František Příkaský.

Při uzavírání smlouvy s Lesy ČR nastavila firma realistické ceny, kterým nakonec odpovídaly částky získané prodejem dřeva v prvním čtvrtletí. "Tříletou smlouvu jsme připraveni akceptovat a vydržet po celou dobu," dodal Příkaský. Do konce června firma omezí svou činnost na nahodilou těžbu, zásoby pro svou pilu si vytvořila už během prvních tří měsíců. "Při přebytku kulatiny jsme schopni dřevo skladovat formou mokré skládky až čtyři roky," řekl ČTK.

Podle Příkaského firma zatím neomezila výrobu díky dlouhodobým obchodním vztahům. "Jeli jsme naplno i v prvním čtvrtletí, abychom si vztahy s odběrateli udrželi. Proto máme odbyt i nadále. Ztrátu zhruba šest milionů korun jsme schopni přežít. Ve třetím čtvrtletí by měla být situace příznivější," dodal.

Pád cen zaznamenala také společnost Lesostavby Frýdek-Místek, která se zaměřila více na obchod se dřevem. "Kulatinu jsme zlevnili o 500 až 700 korun. Podle kvality ji nyní prodáváme na pile za 850 až 1700 korun za kubík," řekl ČTK vedoucí obchodu divize lesní výroby Martin Juroš. Vliv na roční obrat, který v roce 2006 přesáhl půl miliardy, odhadnout nechtěl.

"Zachováváme klid před bouří a vyčkáváme, jak bude řešit situaci státní podnik Lesy ČR. Propouštět zaměstnance nehodláme," dodal Juroš. Pro Lesy ČR vytěží firma 70 procent z celkového ročního objemu dřeva 300.000 metrů krychlových. "Převážnou část prací pro Lesy ČR tvoří těžba, nikoli odkup. Proto nejsme tlačeni nevýhodnými smlouvami a obchodujeme jen se dřívím, o které máme zájem," vysvětlil.

Ve druhém čtvrtletí firma snížila dodávky kulatiny. Jeden z hlavních odběratelů, rakouská pila Mayr-Melnhof Holz Paskov, totiž snížil výrobu o 15 procent. "Dřevo se nám ale hromadit nebude, našli jsme jiné odběratele v zahraničí," řekl Juroš.

Rakouská pila, která sídlí ve Staříči na Frýdecko-Místecku, nemůže jet v současné době na plný provoz, což ovlivní obrat firmy i celkové hospodářská výsledky, řekla ČTK finanční a obchodní ředitelka Marie Wagnerová. "Výroba poklesla, neboť trh se dřevem je skutečně přesycen. Nejsme ale v číslech, která by vedla k propouštění zaměstnanců. Tato vážná situace se dá ustát," řekla ČTK. Společnost ročně zpracuje milion metrů krychlových dřeva, které odebírá od Lesů ČR i soukromých firem.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě