logo Silvarium tisk
Krkonoše a Český ráj
Lenka Brabencová

Bezohlední jezdci na motorkách a čtyřkolkách jsou podle myslivců horší než čundráci

Liberecký kraj/ Motorkáři nebo řidiči čtyřkolek, pořádání technopárty nebo vandalismus v podobě bezohledného táboření ve volné přírodě. To jsou hlavní problémy, které trápí nejen ochránce přírody, lesníky nebo hajné, ale také zemědělce, kteří kvůli jízdě čtyřkolkářů po polích přicházejí o statisíce. „Jako prioritní problém vidím motorkáře a čtyřkolkáře, kteří porušují vlastnická práva a ničí povrch lesů a vlastníků polí,” sdělil Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Adrenalinoví jezdci mohou svou bezohledností způsobit zemědělcům až statisícové škody. „Stalo se, že se motorkáři na čtyřkolce líbilo, jak před jeho strojem lehala kukuřice, a zcela zničil úrodu,”vzpomíná Šilha.

Motorkářů a především čtyřkolkářů za poslední tři roky rapidně přibylo, jelikož se do Čech dovážejí levnější stroje z Číny. „Nárůst počtu strojů a jezdců je katastrofální. Pro ně to je adrenalivový sport, ale neuvědomují si, že plaší zvěř a ničí pole,” dodává myslivec.

Policie vs. motorky

Tak jako u všech lidí není jeden jako druhý a čtyřkolkáři se hájí, že za sebou nezanechávají tak velké stopy jako například traktor při těžbě dřeva.„Přírodě škodí o něco méně než terénní motorkáři, protože jezdí hlavně po cestách. Na cestě pro cyklisty a pro pěší však mohou zase ohrozit člověka,” zmiňuje šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek. Policisté proti motorkářům a čtyřkolkářům v lesích a na polích mnoho nezmohou. Bránit proti nim se musejí sami majitelé pozemků. „Osvědčilo se, že účinným prostředkem byla například instalace zábran majitelem pozemků nebo lesní stráží. Prozatím však nemáme zcela účinnou zbraň, jak proti čtyřkolkářům bojovat. Pokud někdo podá stížnost, můžeme v té lokalitě posílit hlídky,” informovala jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.
Dalším nešvarem bývají vandalové v lesích, kteří nerespektují nepsaná pravidla. Rozdělávání ohně v přírodě je staré jako lidstvo samo. I podle Jiřího Šilhy by bylo drastické trestat osoby za táboření v lese. Pokud však táborníci nerespektují a nepříspůsobí se okolí, hraničí situace s vandalismem.

Přikládali gumy

„Než jsme stačili rozbalit pruty, utábořila se vedle početná rodina, která pustila nahlas muziku z auta, rozdělala oheň a na něm pálila snad i pneumatiky,” uvedl jeden z rybářů z Jablonce.
„Pokud by policie narazila na někoho, kdo na zakázaném místě nebo v chráněnné krajině rozdělává oheň, byl by vyzván, aby ho ihned uhasil, a situace by se řešila napomenutím nebo blokovou pokutou až do výše dvou tisíc korun,” konstatovala policistka Knopová. Turisté jsou v přírodě vždy vítáni, ale jen tehdy, pokud se nechovají agresivně. „Pokud někdo pálí gumy, hraničí to s porušováním zákona,” doplnil Jiří Šilha. Ještě za větší zlo pro zvěř myslivci považují technopárty pořádané na okrajích lesů na loukách. Decibely přesáhnou únosnou míru, která negativně na zvěř působí. Tyto akce jsou podle Šilhy čirým projevem bezohlednosti člověka k přírodě. U technařů bylo zaznamenáno v minulosti pytláctví s odůvodněním, že chtěli vyzkoušet i jiný druh zábavy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě