logo Silvarium tisk
Jiří Trnavský - 20.9.2010

Tento rok se završuje několikaleté úsilí odborníků z Evropské unie připravit a vydat nové evropské technické normy pro energetickou biomasu. Producenti, pracovníci zkušeben i spotřebitelé doufají, že tyto normy podstatně zlepší současnou nepřehlednou situaci v této oblasti.

 

Evropský výbor pro normalizaci (CEN) připravuje tři normy pod označením EN 14961, které se týkají klasifikace, specifikace, názvosloví, zkušebních metod a v neposlední řadě i systému zajištění kvality výroby tvarových biopaliv z biomasy. Jde o normy:

            * EN 14961-1 - všeobecná norma na tvarová biopaliva, která zahrnuje pelety, brikety, dřevní štěpku a další typy biopaliv z různých druhů biomasy. Tato norma již byla publikována.

            * EN 14961-2 - specifická norma pro dřevní pelety mimo průmyslový sektor. Tato norma se připravuje a aktuálně probíhají finální úpravy.

* EN 14961-6 - specifická norma pro nedřevní pelety mimo průmyslový sektor. I tato norma je v současnosti v přípravě.

 

Charakter nových norem

 

Nová evropská norma EN 14961-1 popisuje základní požadavky na pevná, respektive tvarová biopaliva, například brikety, pelety, dřevní štěpku, lisované balíky, zbytky z oliv a další. Obsahuje klasifikaci pevných biopaliv a zohledňuje také jejich původ a zdroj. Pevná biopaliva jsou rozdělena do čtyř kategorií: dřevní biomasa, bylinná biomasa, biomasa z ovocnářství a směsná biomasa. Tato klasifikace ale není pevně stanovena a producent či spotřebiteli tak může zvolit tu kategorii, která nejvíce koresponduje s jím vyrobeným či požadovaným palivem.

            Další dvě normy popisují standardy pro neprůmyslové využití pelet, což znamená, že budou využívány především v domácnostech a menších budovách.

            Dřevní pelety pro neprůmyslové využití jsou specifikovány normou EN 14961-2. Třída A1 specifikuje vysoce kvalitní dřevní pelety z chemicky neošetřených dřevních zbytků s nízkým obsahem popela, dusíku a chloru. Paliva s lehce vyšším obsahem popele a dusíku jsou zařazena do třídy A2. Ve třídě B jsou pelety vyrobené i z chemicky ošetřených vedlejších surovin (např. překližka), zbytků a jinak použitého dřeva. Nicméně zde platí přísné limity pro těžké kovy. Teplota tání popela pro dřevní pelety je v normě zařazena pouze jako informativní veličina.

Norma EN 14961-6 určuje třídy kvality paliv a specifikaci nedřevních pelet pro neprůmyslové využití. Tato norma pokrývá pouze nedřevní pelety produkované z bylinné biomasy, biomasy z ovocných zbytků a z dalších směsí na bázi biomasy.

 

Administrativa v České republice

 

Česká republika se zabývá evropskou normalizací prostřednictvím Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ), dříve Český normalizační institut (ČNI). V roce 2009 začalo ÚNMZ vytvářet tzv. Centra technické normalizace (CTN), jejichž úkolem je se aktivně účastnit procesu tvorby technických norem.

Centrum technické normalizace pro tuhá biopaliva bylo ustanoveno v TĂśV NORD Czech, s. r. o., Laboratoře a zkušebny v Brně. Tato organizace má za úkol v závěrečné fázi připomínkování vstoupit do jednání o těchto normách a tím přispět k jejich vývoji. V této fázi se však již dají normy ovlivnit pouze omezeně, jejich charakter a koncepce se již nemění.

            Návrhy nových norem jsou zveřejňovány ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Jsou tam také uvedeny adresy zpracovatelů, kde se účastník řízení může přihlásit k připomínkování a po zaslání návrhu normy vznést své připomínky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě