logo Silvarium tisk

Martin POKORNÝ, moderátor

Anketa Strom roku startuje právě dnes. Na první jarní den využila Nadace Partnerství k vyhlášení 10. ročníku této soutěže. Až do 15. května může kdokoli nominovat své listnaté či jehličnaté favority. Koordinátorka soutěže Hana Rambousková Českému rozhlasu vysvětlila, jaké informace byste měli o svém oblíbeném stromu poslat.

Hana RAMBOUSOVÁ, koordinátorka soutěže

Jeho fotografie, jednou jsme dostali jako přihlášku i sochu, ale často dostáváme třeba výkresy od dětí. Potřebujeme popis té lokality, kde strom roste, možná GPS souřadnic, pokud jsou dostání, potom potřebujeme znát i druh stromu, jeho stáří, obvod, výšku a hlavně ten příběh. K některým stromům se vážou dlouhé pověsti, sahají několik staletí do minulosti. Ale pro nás je ten příběh také nějaká osobní výpověď člověka, co ten strom mohl vidět, co se mu stalo v minulosti a co se v tom okolí jeho událo.

Martin POKORNÝ, moderátor

Toto všechno lze zaslat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nebo na adresu Nadace Partnerství v Brně. Uzavírka nominačního kola je 15. května. Odborná porota vybere 12 finalistů. Od července do října z nich pak rozhodnou lidé prostřednictvím SMS a hromadných hlasovacích archů o vítězi. Kolega Jiří Čondl se ohlédl za minulými ročníky a zjistil, že stromy z jižních Čech si v této soutěži vedou celkem dobře, i když nevyhrají, vždy se dostanou mezi těch 12 nejhezčích.

Jiří ČONDL, redaktor

Pomyslné medailové pozice dobyly jihočeské stromy celkem čtyřikrát. Nejúspěšnějším se stala lípa Jana Gurreho v Římova na Českobudějovicku, která v roce 2008 získala první místo s počtem hlasů 33 967. Třikrát naše stromy obsadily třetí místo, v roce 2004 jírovec v Dolních Kněžekladech na Českobudějovicku, v roce 2005 památná lípa u Ústějovské kapličky na Táborsku a v roce 2007 hrušeň v obci Hrachoviště na Jindřichohradecku. Spolu s ní tento rok obsadila sedmý stupínek Švandova Lípa ze Strakonicka. Buk doktora Josefa Velenovského u Blatné na Strakonicku se probojoval na čtvrtou pozici v roce 2003. Slanickou lípu přes 2 tisíce hlasů vyneslo jen na osmou příčku v roce 2006. Prachatický jilm loni skončil na jedenáctém místě, Žižkova hrušeň v Otěvěku na Českobudějovicku byla v roce 2009 dvanáctá, tedy poslední.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě