logo Silvarium tisk
IVO CHRÁSTECKÝ

Případy likvidace vzácné dřeviny se zabývá policie. Pachatele zatím žádného nedopadla

Litoměřicko/ Vzácná dřevina jeřáb oskeruše mizí z krajiny Českého středohoří. Na vině jsou podle všeho zatím neznámí zloději dřeva. Ačkoli se nahlášenými případy zabývá policie, žádný dosud nebyl objasněn. Stromy v přírodě vzácně rostou v okolí Litoměřic a Lovosic, často jako součást porostů mezí, okrajů lesů a podobně.

Cennný a finančně zajímavý artikl

„Je to dřevina ceněná pro své krajinářské vlastnosti – jako krásný strom, je zajímavá pro včelaře, z plodů se vyrábí různé lahodné věci, včetně pálenky. Dřevo, zejména ze starších stromů, bohužel představuje také velmi zajímavý, cenný – a také finančně dobře oceněný – artikl pro odvětví řemeslné činnosti zabývající se uměleckým zpracováním dřeva,” vysvětluje, proč pravděpodobně ke krádežím dřeva oskeruší dochází a proč jsou zjevně cíleně stromy káceny, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří v Litoměřicích Markéta Peřinová. Podle jejích slov tak mizí nejen vzácný druh dřeviny, ale také genofondový materiál pro cílené množení oskeruší. „Správa CHKO právě toto cílené množení zajišťuje, v současné době dokonce již vysazujeme ve spoluprácí například s Lesy České republiky oskeruše i do volné krajiny,” dodává Peřinová.
 Zajímavé podle pracovníků Správy CHKO je, že pokácení stromů jeřábu oskeruše byla zjištěna v okolí Třebenic a Lovosic. Konkrétními místy jsou například Vchynice, Ovčín a Teplá.

Rostl u cesty, zmizel předloni

Na krádež jeřábu oskeruše v Radosticích u Vchynic si dobře vzpomíná Filip Bohumínský ze společnosti Lesy České republiky: „Strom rostl přímo u cesty, což bylo pro zloděje dřeva ideální místo. Zmizel v roce 2006.” Spolupráci se Správou CHKO hodnotí jako velmi dobrou. „,Dodává sazenice a revírnici o ně mají zájem. Určují, na která místa stromy půjdou. V letošním roce bylo sazenic jeřábu oskeruše několik desítek,” doplnil. Oskeruše je původním druhem teplých doubrav a dubohabřin na jižní Moravě, do Českého středohoří se dostala ve středověku s vinnou révou.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě