logo Silvarium tisk

CVIKOV - Vichřici, která se na konci května prohnala Lužickými horami, padly za oběť i více než 150 let staré buky, jejichž kmen nedokáže jeden člověk obejmout. Během několika minut zničila tisíce stromů v pruhu širokém místy až půl kilometru a dlouhém pět kilometrů.

Poškozeno bylo kolem 65 000 metrů krychlových dřeva hlavně v Libereckém kraji a také v sousedním Ústeckém kraji, škody půjdou do desítek milionů korun, řekl ČTK ředitel libereckého inspektorátu Lesů ČR Ludvík Řičář. Podle něj by síle ničivého větru, která 24. května prošla Lužickými horami, nedokázal odolat žádný les.

„Na jednom místě vítr ze země vytrhl statný starý buk i s kořenovým balem, a odhodil ho o tři metry dál. Ani letití pamětníci nepamatují, aby vítr takhle přemístil několikatunové břemeno,“ poznamenal. Celou jednu stráň tvoří právě podobně zničené buky, jejichž stáří lesníci odhadují na 150 až 170 let. Zničené jsou jich tam stovky. „Škoda je obrovská, a to nejen pokud jde o zničené dřevo, především z ekologického hlediska byly ty stromy velmi cenné,“ vysvětlil Řičář. Na území Libereckého kraje padlo vichřici za oběť kolem 50 000 metrů krychlových dřeva, což představuje šestinu roční těžby Lesů ČR v kraji. Podle Řičáře je zpracování kalamit mnohem náročnější než těžba nepoškozených porostů, hrozí velké riziko úrazů. Dosud bylo na území kraje zpracováno a vyklizeno z lesa přes 22 000 metrů krychlových dřeva, velká část z něj skončí v papírnách. „Po dohodě s pracovníky ochrany přírody nebude část vyvrácených buků v I. zóně CHKO Lužické hory zpracována, z listnatého dříví nehrozí rozšíření škůdců do okolních porostů, a tak jsme se rozhodli je nechat na místě, kde se postupně přirozeně rozpadnou a poslouží jako základ pro obnovu lesa,“ poznamenal Řičář. Naopak dřevo jehličnanů musí lesníci zpracovat co nejdříve, aby zabránili přemnožení kůrovce. „Letos nám ale díky chladnému jaru zatím kůrovcová kalamita nehrozí,“ dodal ředitel inspekorátu. Při výsadbě nového lesa se počítá s vysokým podílem listnatých dřevin a také jedlí, protože smíšený les je mnohem odolnější vůči škůdcům než monokultury.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě