ONDŘEJ MALÝ
Kauza státních Lesů ČR – Policie rozplétá pochybné obchody za stamiliony
Státní podnik Lesy České republiky uzavřel s neznámou firmou bez výběrového řízení smlouvu na rekonstrukci informačního systému za 150 milionů.
Zakázku šetří policie.
PRAHA Státní správce českých lesů, podnik Lesy České republiky, sklízí kritiku nejen za zakázky na lesnické práce. Lesy zadaly neznámé firmě Aventic International bez výběrového řízení zakázku na rekonstrukci informačního systému. První o tom informovala MF Dnes. Za konzultace, dodávku systému a několika serverů měla firma vyinkasovat přes sto padesát milionů korun.
Nové vedení Lesů ČR v čele s ředitelem Jiřím Novákem zakázku zrušilo a navrhlo firmě odškodnění. Zároveň také podaly Lesy ČR trestní oznámení na neznámého pachatele. „Je podezření, že došlo ke spáchání trestného činu.
Veškeré smlouvy a faktury jsme tak předali policii,” řekl mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.
Podle dokumentů, které mají LN k dispozici, smlouvy s Aventicem podepsal tehdejší šéf oddělení informačních technologií Martin Jiránek na základě plné moci od tehdejšího generálního ředitele Jiřího Holického. Proč je trestní oznámení podané na neznámého pachatele přesto, že je pod smlouvou Jiránkův podpis, nechce vysvětlovat ani zástupce zřizovatele státního podniku, ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Já jsem nezjišťoval, jestli podali oznámení na neznámého pachatele nebo na konkrétní osobu,” řekl LN Gandalovič. „Ve svém důsledku je to jedno, protože pokud policie dojde k závěru, že je v podezření, že ten zločin spáchala konkrétní osoba, není pro ni problém, aby vznesla obvinění proti ní,” dodal Gandalovič.
Společnost Aventic mezitím změnila vlastníka, na svém webu neuvádí žádný kontakt a na původních telefonech se hlásí úplně jiná firma.
Ministr Gandalovič odvolal Holického loni na podzim. Součástí Holického smlouvy byla konkurenční doložka, podle které bývalý generální ředitel dostane vysoké odstupné, skoro pět milionů korun. Ministr přiznal, že v případě, že by se potvrdilo Holického pochybení, peníze by bývalý ředitel zřejmě dostat neměl. „Nepochybně i jemu budou vyvozeny hospodářské důsledky,” řekl Gandalovič.
Osmlouvách na systém nebyla informována ani dozorčí rada. „Nebylo to ani v zápisu, nevzpomínám si, že by se o tom jednalo,” řekl LN bývalý člen dozorčí rady Luděk Šišák z České zemědělské univerzity.
Monitoring médií
- pátek 12. prosinec 2025
- SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
- Partnerství pro budoucnost: Lesy ČR a Lesnická akademie Trutnov v nominaci na cenu kraje (lesycr.cz)
- Krkonošské lesy jsou v nejlepším stavu za posledních 200 let, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný (ČRo - regina.cz)
- Kronospan expanduje v Severnej Amerike (drevmag.com)
- Umělým vánočním stromkem ty živé nezachráníme. Ředitel Lesů ČZU radí, jak jehličnan udržet zelený až do jara (denikn.cz)
- Vánoční stromky rozvážejí lesníci do azylových domů, dětských domovů i nemocnic (lesycr.cz)
- Lesy otáčí a vypouští víc CO₂ než lidé? Tak to úplně není, ale změna se děje (seznamzpravy.cz)
- Středočeský kraj příští rok rozdělí mezi ekologické projekty 8,5 milionu korun (ČTK)
- čtvrtek 11. prosinec 2025
- Dohoda o hospodaření na Křivoklátsku je uzavřená (lesycr.cz)
- Monitorovací výbor programu Interreg Česko – Sasko podpořil 10 přeshraničních projektů (crr.gov.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Včera:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 3 dnyA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 4 dny"Zakmenění není o dotyku větví (korun) stromů, ale o ploše, kterou ... -
Stavby s vůní dřeva: nový dokumentární film o moderních dřevostavbách v ČR (fld.czu.cz)
, Před 4 dnyJenom je zajímavý, že ač ze dřeva, v čechách z toho nakonec pohledově vyjde ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 5 dnyČínská AI k tomu praví.... Jestli věříte tomu blábolu čínské umělé ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 1 týdnem"V dnešní době rostou ve vlhčích a vyšších polohách regionů Sauerland a ...













