logo Silvarium tisk
Jiří Tichý

GENERÁLNÍ ŘEDITEL STÁTNÍHO PODNIKU LESY ČR SVATOPLUK SÝKORA ŘEKL PRÁVU:

 

* Povodně poškodily i majetek ve správě Lesů ČR. Máte představu, jak velké jsou škody?

 

            Letošní rok je v tomto ohledu mimořádný. Od začátku roku už byla vlastně dvě povodňová období, první v květnu a druhé teď v srpnu. Vyčíslení škod na majetku Lesů ČR není stále konečné, ale počítáme, že dosáhne celkově sumy kolem jedné miliardy korun. O výši škod jsem se přesvědčil jak po květnových povodních na severní Moravě, tak nyní na Frýdlantsku.

 

* Pomůžou Lesy ČR nějak postiženým oblastem a lidem?

 

            Stejně jako při povodních v květnu letošního jsme prostřednictvím obecních úřadů nabídli obyvatelům v povodní postižených oblastech v Libereckém a Ústeckém kraji, kteří přišli o své domy, dřevo na výstavbu rodinného domu nebo bytové jednotky, a to za výrazně zvýhodněných finančních podmínek. Lesy ČR také pro postižené obce nakoupily dezinfekční a čisticí prostředky a ruční nářadí na odklízení naplavenin. Do postižených oblastí podnik daroval pracovní oděvy, obuv a oblečení pro potřeby krizových štábů a integrovaného záchranného systému v hodnotě více než jeden a půl miliónu korun.

 

* Jaký dopad mohou mít povodně na hospodářský výsledek podniku?

 

            Takové predikce by byly v dané chvíli nepřesné. Počítáme s tím, že nápravu a odstranění škod budou Lesy ČR hradit z vlastních zdrojů. Bude-li to možné, využijeme i dotačních prostředků například z fondů EU.

 

* Za první pololetí letošního roku Lesy ČR výrazně zvýšily hrubý zisk. Jaké jsou důvody?

 

            Hospodářský výsledek za prvních šest měsíců byl téměř 1,8 miliardy korun. To je výsledek jednak úsporných opatření, kdy posuzujeme nutnost a účelnost všech výdajů, ale také pozitivního vývoje průměrných cen dříví, které se začaly zvyšovat koncem loňského roku. V současné době přijímáme další opatření pro zlepšení hospodaření a posuzujeme nutnost a efektivnost některých výdajů, které jsme původně plánovali.

 

* Jedním z vašich hlavních cílů bylo snížení nákladů. Další šetření přišlo na řadu v souvislosti s vládními rozpočtovými škrty. Nemohou mít škrty vliv na zajištění péče o les?

 

            V žádném případě. Naše opatření zaměřujeme hlavně na snižování režijních a administrativních nákladů. Náklady na zajištění obnovy a ochrany lesa nesnižujeme, spíše naopak. Například náklady na pěstební činnost jsou letos vyšší než v předcházejících letech a dosáhnou téměř dvou miliard. V rámci našeho dvouletého restrukturalizačního programu jsme již s racionálním omezováním některých výdajů začali, po dohodě s novým ministrem zemědělství Ivanem Fuksou v započatém trendu pokračujeme o něco rychleji, a to v kontextu trendu nastaveného ve všech vládních resortech. Samotné péče o les se ale škrty nedotknou.

 

* Cítíte po nástupu nového ministra větší tlak na svoji osobu? Vždyť jeho první cesta vedla právě do vašeho podniku, který už podle něj „nesmí být černou ovcí resortu”...

 

            Naše spolupráce je velmi věcná a konstruktivní. Vzniklé provozní i mediální záležitosti řešíme ve vzájemné shodě. Pokud jde o tlaky na mou osobu, cítím se pod běžným provozním tlakem jako každý jiný manažer. Mé setrvání ve funkci je plně v kompetenci ministra zemědělství. Věřím, že dobré ekonomické výsledky podniku budou hlavním kritériem pro hodnocení nejen mé práce, ale i práce celého vedení Lesů ČR. Rád bych dodal jeden zajímavý údaj. Od roku 2003 jsem v pořadí už sedmým generálním ředitelem podniku. Tak časté změny nejdou pro žádnou firmu nic dobrého, neumožňují její koncepční a dlouhodobé řízení a neprospívají ani pracovní morálce zaměstnanců, kteří už od podzimu vždy diskutovali, koho nového jim přinese Nový rok.

 

* Situace kolem tendru na lesnické práce se vyjasnila. Jaký bude konkrétní postup Lesů ČR a podaří se situaci zvládnout tak, aby po novém roce nedošlo k přerušení prací v lesích?

 

            K přerušení práce v lese by nedošlo v žádném případě. Základní podoba tendrů pro rok 2011 byla ohlášena ministrem zemědělství 18. srpna. Tendry budou jednoroční na rok 2011, jednokolové, s cenou jako hlavním kritériem. Podnikání v regionech bude podpořeno tím, že část vytěženého dřeva bude smluvně blokována pro menší regionální zpracovatele. Tendry budou vyhlášeny již podle novely zákona o zadávání veřejných zakázek okamžitě poté, co ta 15. září vstoupí v platnost. V současnosti zpracováváme ekonomické a provozní podklady k tendrům.

 

* I na jednoroční tendry se po oznámení záměru jejich vypsání snesla lavina kritiky. Jak tyto negativní ohlasy vnímáte?

 

            K mediálním diskusím bych chtěl jen říct, že všechny v historii vyhlašované tendry na lesnické práce byly spojeny s negativními ohlasy v médiích. Z tohoto pohledu se, bohužel, nejedná o nic nového. V otázce principů tendrů zatím nikdy ke shodě nedošlo, protože v lesnicko-dřevařském sektoru působí celá řada subjektů s naprosto odlišnými zájmy, a proto by shoda všech zúčastněných byla spíše zázrakem. Rozhodně chci ubezpečit, že nikdo nemusí mít strach o zásobování dřívím od Lesů ČR – těžba dřeva nebude omezena a dodávky budou stále stejné. Plynulá těžba dřeva a dodávky na trh jsou především v našem zájmu, i když Lesy ČR dodávají přibližně jen 50 % dříví, zbytek pak ostatní vlastníci lesů.

 

* Média nedávno informovala o marketingových výdajích Lesů ČR v letošním roce a také o některých konkrétních projektech v oblasti PR a propagace. Změnilo se něco?

 

            Výdaje na marketing a reklamu jsme významně snížili, a to o částku téměř 10 miliónů korun. Do konce letošního roku jsou další výdaje v této oblasti zmrazeny a žádné nové smlouvy v oblasti marketingu a reklamy již uzavírány nebudou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě