logo Silvarium tisk

Ředitel šumavského národního parku chce, aby turisté u Javoří pily, na Tříjezerní slati či cestou na Březník nebo na prameny Vltavy místo divoké přírody obdivovali těžební stroje a rozsáhlé holiny doslova na každém kroku. Vyplývá to z dokumentu, který Hnutí DUHA získalo a jenž upřesňuje konkrétní místa, kam hodlá Jan Stráský rozšířit kácení stromů.

Nový ředitel parku kromě toho navrhuje vykácet i vzácné zbytky pralesů na Smrčině a Hraničníku. Hnutí DUHA upozornilo, že tím usnadní výstavbu plánovaných sjezdovek. Pro developery – a s nimi spřízněné politiky – zatím byla zdejší vzácná a pečlivě chráněná příroda hlavní překážkou.

Jan Stráský ovšem navrhuje nasadit harvestory rovněž do rašelinišť a mokřadů v samotném srdci Šumavy. Stromy se mají kácet a prodávat v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati, v Jezerní i Mezilesní slati, Černohorském močálu, Tetřevské slati a mnoha dalších. Těžební stroje se ponoří také do rozsáhlých bažin v okolí Vysokých Lávek a Hůreckých močálů. Dřevorubce chce nový ředitel vpustit dokonce i do kaňonu řeky Křemelné. Zasahovat proti kůrovci plánuje i v Chalupské slati, kde téměř žádné smrky – které tento brouk napadá – nejsou.

Podle odhadů Hnutí DUHA tak Jan Stráský vytvoří o 3 000 až 5 000 hektarů holin víc, než kdyby stejně jako dosud správa parku těžila napadené stromy na hranici území ponechaného přírodě tak, aby se kůrovec nerozšířil do okolí.

Před deseti lety, kdy tehdejší ředitel Ivan Žlábek také kácel v prvních zónách parku, se poražené stromy nechávaly ležet na místě, protože tlející dřevo tvoří velmi důležitý zdroj živin pro ekosystémy v extrémních horských podmínkách. Ale Jan Stráský je hodlá prodávat. „Nezbytné se jeví zrušení rozhodnutí o ponechávání dřevní hmoty k zetlení“, doporučují závěry jeho poradců.

Podklady pro plán Jana Stráského připravovala úzce zaměřená skupina lesníků, z nichž někteří už dříve požadovali větší těžby dřeva v národním parku. Na návrhu se nepodílel žádný odborník, který by posoudil vliv kácení na rostliny a zvířata nebo na vodu v potocích či rizika poškození křehké lesní půdy.

Ekologická organizace upozornila, že razantní zmenšení území, které je ponechané přírodě, a těžba dřeva v nejvzácnějších místech by znamenala vyřazení Šumavy ze seznamu mezinárodně uznávaných národních parků. Na toto nebezpečí již dříve upozornila vládu zpráva Světového svazu ochrany přírody (IUCN), jehož členem je i Česká republika [1]. Horské obce tím přijdou o tisíce zahraničních turistů a o prestiž.

Hnutí DUHA a protikorupční organizace Oživení spustily minulý týden web Netunelujtelesy.cz, odkud mohou lidé napsat předsedům vládních stran, aby učinili přítrž snahám proměnit veřejné lesy i Národní park Šumava v pouhou továrnu na dřevo. Emaily dostává na vědomí i ministr Tomáš Chalupa.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Jan Stráský chce pustit těžařské firmy do nejvzácnějších částí Šumavy, včetně unikátních rašelinišť a slatí. Turisté budou místo divoké přírody obdivovat těžební stroje a rozsáhlé holiny doslova na každém kroku, dokonce i u Javoří pily, Tříjezerní slati, cestou na Březník nebo na prameny Vltavy.“

„Jan Stráský předložil ministrovi návrh, ve kterém nejde o nic jiného než vytěžit z národního parku co nejvíce dřeva. Z hlediska údajného boje s kůrovcem nemají zásahy uvnitř napadeného území žádný smysl. To je jako hasit požár z prostředka. Naše obavy [2], že kůrovec je pouze záminkou pro prosazení těžby dřeva v národním parku, se bohužel naplňují.“

„Pokud ministr Chalupa schválí těžbu dřeva v místech, která byla ponechána přírodě, popře tím smysl národního parku.“

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě