logo Silvarium tisk

Výroba, doprava a prodej zboží je dnes už nemyslitelná bez využití tzv. RFID tagů, značek radiové identifikace (Radio-frequency identification). Tyto čipy mohou čtecímu zařízení na dálku poskytnout informaci o daném výrobku. Pro některé účely ale není možné použít kovové RFID čipy, zvláště pak v oblasti dřevařského průmyslu. Během celého procesu dopravy by totiž bylo nutné kovové „informátory” k jednotlivým položkám připojovat a opět je snímat. To by si vyžádalo další náklady a časové prodlevy.

Na danou skutečnost zareagovali vědci v německém Fraunhoferově institutu a vyvinuli do dřevěných výrobků vnořené RFID tagy, výjimku tvoří malá anténka, která je vyrobena z kovu. Kromě dřeva je v tomto RFID čipu ještě lignin, což je složitá sloučenina odvozená z buněčných stěn v buňkách rostlin. Dřevěné tagy nenesou na rozdíl od kovových kompletní standardizovanou informaci systému RFID, ale pro základní identifikaci např. souboru klád postačí. Další informace jsou uložena v počítačovém systému firmy. Údaje o surovinách a výrobcích snadno přečte čtecí RFID brána, kterou kamión s dřevěnými polotovary projede.

„Nevodivé” RFID čipy budou sloužit všude tam, kdy by při výrobních operacích vadily kovové identifikační čipy. Například v Malajsii byla nedávno otestována RFID technologie k získávání informací o produkci, transportu a exportu dřeva pro inventarizaci stromů a podporu řízení lesního hospodářství, ale i pro výzkumné a statistické účely. Na sledování, sběr a archivaci dat se využil software Helveta‘s CI World, přímo v terénu pak nasazení palmtopů Psion Teklogix. Ty posloužily na předávání informací využitím USB, WiFi, nebo GSM přenosu dat. Pomocí značení stromů, právě třeba nasazením „dřevěných” RFID tagů je možno zajistit jejich dohledatelnost ve zpracovatelském řetězci a vyhovět tak požadavkům EU při dovozu dřeva ze třetích zemí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě