logo Silvarium tisk

MIROSLAVA HULÁKOVÁ

Krušnohorské smrky zasáhla kloubnatka, borovice v Mostě zase schnou kvůli plísni

Mostecko - Do Krušných hor musí vyrazit takvzaná lesní ochranná služba. Odborníci si prohlédnou horské lesy, které stále ohrožuje houba kloubnatka smrková. Situace se dál zhoršuje, napadeno je více stromů než na podzim. Nemocné stromy jsou i v lesích v Mostě.

Deník o nemocných lesích informoval už v loňském roce. Nyní se prognózy některých lesníků vyplnily a kloubnatka smrková, která způsobuje odumírání jehličnanů, se rozšižuje.

„Pořád to pokračuje a nezlepšuje se to, více ale budeme vědět po patnáctém červnu, kdy Lesní ochranná služba provede aktualizaci stavu poškození kultur smrku pichlavého,” sdělil Radek Braum z Krajského ředitelství lesů ČR.

Postřik je nereálný

Na Mostecku a Teplicku je kolem deseti tisíců hektarů lesa, z toho vloni byla houbou napadena celá čtvrtina. Jak dalece se houba rozšířila, se stále zjišťuje. Kvůli takovému množství je postřik, který by zabránil dalšímu rozšíření, nereálný. Náklady na obnovu jednoho hektaru takto napadeného lesa se pohybují ve výši 150 - 200 tisíců korun.

Podle odborníků hrozí i scénář, že by během tří až pěti let mohly smrky odumřít. Houba napadá pupeny a následně dochází k zastavení přírůstu. Běžně strom se stříbrným jehličím roste jako dekorace v parcích a zahradách. Smrk pichlavý byl do Krušných hor dovezen ze Severní Ameriky.

Na Resslu byla plíseň

Problémy se stromy ale nmají jen v Krušných horách. Schnout totiž začaly i borovice na Resslu v Mostě a na Špičáku. Před pěti lety je totiž napadla plíseň. Nyní jsou některé stromy ze čtyřiceti procent hnědé.

„Plíseň sice ustoupila, ale dnes vidíme stromy zrzavé. Zvolili jsme tedy postup, že nebudeme borovice kácet a necháme je, aby se dokázaly zotavit. Stromům musíme dát šanci, aby si s tím poradily samy,” uvedl Daniel Konrád z městské správy lesů.

A jak houba smrkům škodí? Houba napadá jehličí, tím znemožňuje asimilacii. Podle mykologa kloubnatka ucpává i mízní cévy. Strom nemůže přijímat potravu, vodu a postupně se oslabuje. Může jít o souběh i více faktorů. Když je sucho, houby rostou v živém stromě, odebírají vodu. Mohl by se z toho vzpamatovat, pokud je ale sucho, nemá možnost získat dostatek vody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě